banner203

banner250

Vali, din görevlilerine seslendi

Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Kastamonu İl Müftülüğü tarafından bir konferans düzenlendi.

Kastamonu Müftülüğü 03.10.2018, 17:46
Vali, din görevlilerine seslendi
© Diyanet Haber

Kastamonu Halk Eğitimi Merkezi konferans salonunda düzenlenen programda Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Özdemir “Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler” konulu konferans verdi.

İl Müftü Vekili Yüksel Başkan yaptığı açılış konuşmasında: “Ecdadımız başta imam hatiplik olmak üzere cami görevlerini yürütenlere; minberden, mihraptan, kürsüden dîn-i mübin-i İslâm’a hizmet edenlere “hademe-i hayrat” yani hayra hizmet edenler ismini layık görmüştür.” dedi. 

Konuşmanın ardından Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş da din görevlilerine hitap ederek: “İmam hatipler bizlerin baş tacımızdır. Onlara her türlü hizmet etmek boynumuzun borcudur, açılacak Kur’an kurslarını da yapmak bizim görevimizdir.” diyerek "Camiler ve Din Görevlileri Haftası"nı tebrik etti. 

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ise: “Kastamonu; doğrusu camiiler yönünden çok şanslı bir ilimiz, ülkemizin belki cami konusunda en güzel örneklerinden birçoğu ilimizde bulunuyor. İl merkezimizde çok cami olması bir dezavantaj gibi görünüyor ama aslında bu bir fırsattır, bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekiyor. Hem ülkemizde hem dünyada değişik isimler altında değişik haftalar kutluyoruz. Bu kutlamaları sadece böyle salonlarda yaparak biz bu haftayı kutladık diye geçiştirmek şeklinde yaparsak o zaman doğrusu bu haftalar çok amacına ulaşmış sayılmaz. Aslında bu haftalar belki de bugünlerin en önemli amacı bir konuya dikkat çekmek o konuda toplumda farkındalık yaratabilmektir. Dolayısıyla bu programları kendi bünyemizin dışındakilere de duyurmak, onları da bu etinkilerin içerisine çekmek konusunda farklı bir çabada olmamız gerekiyor. Bunu oluşturmak için mutlaka ve mutlaka toplumun geniş kesimlerine ulaşacak şekilde program düzenleme konusunda, tabi ki bu biraz daha meşakkatlidir, zaman ayırmayı gerektirir ama eğer bunu sağlayabilirsek o zaman işte bu haftaları, bu günleri amacına uygun hale geleceğini düşünüyorum.” dedi.

Vali Karadeniz sözlerine şöyle devam etti: “Değerli din görevlilerimiz; öncelikle şunu söylemek isterim ki belki bazen bedenen yapılan işler çok zor gibi görünebilir ama ben her toplumda iki mesleğin en zor meslek olduğunu düşünüyorum. Birisi öğretmenlik, diğeri de din görevlisi olmak. Bununda sebebi şudur; sadece işinizi yaparken işinizle meşgul olmuyorsunuz, hayatınızın her anında, her aşamasında işinize uygun davranmak zorundasınız, bu gerçekten ağır bir sorumluluk, büyük bir sorumluluktur. Bu sorumluluğun taşıyabilmenin kolay olmadığını da biliyorum ama bunu taşımak zorunda olduğunuzu da burada ifade etmek istiyorum. Bunu taşıyabildiğimiz ölçüde cemaatle kaynaşmış oluruz ve o gönül köprüsünü kurmuş oluruz ki ben ilimizde din görevlilerimizin bunu başardığını düşünüyorum ama ufak tefek hepimizin olduğu gibi mutlaka eksikleri vardır ve bunu da mutlaka geliştirmemiz gerekir. Sizler o gönül köprüsünü kurduğunuzda inanın cemaat sizleri baş tacı yapar. O işte taşımış olduğunuz ağır sorumluluğu o zaman hafiflediğinizi, rahatladığınızı görürsünüz. Onun için bu haftaları, bu kaynaşma haftasını iyi kullanmakta fayda var diye düşünüyorum. Ben bu duygularla Camiler ve Din Görevlileri Haftanızı kutluyorum.” 

Konferansın sonunda, Kastamonu’da yüzlerce hafızın yetişmesinde çaba ve gayretleri bulunan emekli Kur’an kursu öğreticisi Muhittin Taşçıoğlu ve Hacı Muzaffer Caferoğlu Camii İmam Hatibi Selçuk İsmailoğlu’na Vali Yaşar Karadeniz tarafından plaket verildi. 

Konferansa Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, daire amirleri, ilçe müftüleri, STK temsilcileri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.
 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?