banner203

banner250

Müftü Gürbüz: FETÖ dini terimlerimizin içini boşaltarak istismar etmiştir

Karaman İl Müftülüğü, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında "Din İstismarı ile Mücadelede Sahih Dinî Bilginin Önemi, Şahidiz: Din İstismarcılarına" konulu konferans düzenledi.

Karaman Müftülüğü 15.07.2021, 19:41
Müftü Gürbüz: FETÖ dini terimlerimizin içini boşaltarak istismar etmiştir
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı rehberliğinde il ve ilçe müftülükleri tarafından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri düzenleniyor.

Bu kapsamda Karaman İl Müftülüğü 15 Temmuz Ruhunu yaşatmak ve vatandaşları din istismarına karşı bilinçlendirmek amacıyla "Din İstismarı ile Mücadelede Sahih Dinî Bilginin Önemi, Şahidiz: Din İstismarcılarına" konulu konferans düzenledi.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) 15 Temmuz Konferans Salonu’nda düzenlenen programda konuşan İl Müftüsü Faruk Gürbüz, “Hz. Muhammed (s.a.v)'in Peygamberliğinin Medine döneminde ortaya çıkan ve tarih boyunca her dönemde var olan din istismarcıları en son 15 Temmuz günü devleti ele geçirmek üzere bir kez daha zuhur etmiştir. Bu ihanet şebekesi dini değerlerimizi, hizmet, himmet, imam, cemaat gibi dini terimlerimizin içini boşaltarak istismar etmiştir. Bu tür istismarcılara karşı özellikle sahih dinî bilgiye sahip olmak son derece önemlidir. Rabbim bu millete bir daha 15 Temmuz ihaneti yaşatmasın." dedi.

- İslam korku ve şiddet değil, rahmet ve adalet dinidir

“Din istismarı ile mücadelede sahih dini bilginin önemi” konulu sunum yapmak üzere kürsüye gelen Konya İl Müftülüğü Uzman Vaizi Mehmet Toker ise, “Din istismarı, dini değerleri kullanarak menfaat elde etmektir. Dine hizmet etmesi gereken insanın dini kendi hizmetine kullanmaya başlamasıdır.” dedi.

Din istismarının her dönemde ortaya çıkabileceğini belirterek FETÖ örnekleri üzerinden çözüm önerilerini sunan Toker, İslam dini hakkında yanlış ve eksik bilgiler sebebiyle olan istismara yönelik çözümün her Müslümanın dinini doğru ve iyi bir şekilde öğrenmesi olduğunu ifade etti. 

İslam’ın korku ve şiddet değil, rahmet ve adalet dini olduğunu vurgulayan Toker, yüzyıllarca Anadolu topraklarında oluşan ve dini hayatı ayakta tutan Anadolu irfanına sahip çıkılması gerektiğini kaydetti.

"15 Temmuz Belgeseli" nin izlenmesinin ardından Genç Diyanet Gönüllüsü Aytekin Yılmaz'ın okuduğu "15 Temmuz Şiiri" ile duygu dolu anların yaşandığı program Uzman Vaiz Hasan Acar'ın yaptığı dua ile sona erdi.
 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?