banner250

banner246

Sürgeç: "Sadece camilerde faaliyet göstermiyoruz"

Kahramanmaraş İl Müftülüğünce düzenlenen programda esnaf odası başkanlarına Diyanet İşleri Başkanlığının çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Kahramanmaraş Müftülüğü 15.02.2019, 11:03
Sürgeç: "Sadece camilerde faaliyet göstermiyoruz"
© Diyanet Haber

Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç, Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Kuybu ve esnaf odalarının başkanlarıyla bir araya gelerek Diyanet İşleri Başkanlığının çalışmalarını anlattı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının çalışmalarından toplumun bütün kesimlerinin haberdar edilmesi amacıyla yürütülen programlar kapsamında düzenlenen toplantıda, İslam açısından ticaretin ve esnaflığın önemi üzerinde duruldu.

Doğumdan ölüme kadar insanların hayatlarında dinin olduğunu belirten İl Müftüsü Sürgeç şunları kaydetti:

“Sadece camilerde faaliyet göstermiyoruz”

“Bugün ceza evlerinde, kadın sığınma evlerinde, hastanelerimizde manevi rehberlerimiz var, vaiz ve vaizelerimiz var. Hastanelerde ekiplerimiz gidiyor hastaların sorunlarını dinliyor, onlara manevi tedavi de bulunuyor. Biz halkımızın olduğu her yerde varız. Doğarken kulağa ezan okumadan nikâha, oradan da ahirete gidene kadar biz insanımızın yanındayız. İnsanın bütün hayatında biz, yani din vardır. Öyleyse insanlarımıza, şehirlerimize, memleketimize ve ülkemize sahip çıkacağız.”

“Ölçü ve tartıda hile yapanların vay haline”

Esnaflığın ve ticaretin İslam’daki önemine değinen Müftü Sürgeç, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Kaynaşmak ve tanışmak dinimizin de emridir. ‘İnsanları bir erkek ve bir kadından yarattık ki siz tanışasınız, kaynaşasınız, birbirinizin farklılıklarını ötekileştirme yerine birbirinizin farklılıklarını zenginleştiresiniz.’ buyuruyor Allah Teâlâ. İsteseydi tek tip yaratırdı, tek tip insan olurdu ama farklı yaratmak, çok yaratmak onun şiarıdır, onun sünnetidir. Tek olan sadece kendisidir. Hz. Ömer efendimizin güzel bir sözü var, ‘İslam’ın temel ilke ve kurallarını bilmeyen bizim pazarlarımızda ticaret yapmasın.’ diyor.

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde yolda ticaretle ilgili, kazançla ilgili ayetler iniyor. Mutaffifîn suresi bu yolculukta iniyor ve ‘Ölçü ve tartıda hile yapanların vay haline!’ ayeti gibi ekonomiyle, ticaretle ilgili ayetler iniyor. Bu şu demektir: ‘Artık siz bundan sonra hayatın içerisine gireceksiniz, ticaretle, malla, mülkle tanışacaksınız, ona göre dikkat edin.’

Efendimiz Medine’ye geldiğinde üç şey yaptı: Önce mescidi inşa etti, hemen mescidin içine okulu, mescidin dışına da Medine Çarşısı’nı inşa etti. Hz. Peygamber’in sohbetinde bulunan insanlar dışarıda ticaretle, sanatla, zanaatla aldıkları nasihati uyguluyorlardı.”

“İslam hukukuna göre yıkım sebebidir”

Sözlerine ticaret ahlakı üzerine ayet ve hadisler okuyarak devam eden Sürgeç, “İslam’a göre üç şey yıkım sebebidir: Birincisi, helal haram demeden, kaynağını araştırmadan para kazanmak, dünyalık elde etmektir. İkincisi, kazandığı parayı, malı mülkü, gösteriş ve israfta harcamaktır. Üçüncüsü ise gayri meşru yerlerde harcamaktır. Bu İslam hukukuna göre yıkım sebebidir. Bir memleketi yıkan sebeplerden bir tanesidir.” dedi.

“Esnaflık ve ahilik dinimizin esaslarına dayanıyor”

Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Kuybu ise davetlerinden dolayı Kahramanmaraş İl Müftülüğüne teşekkür ederek “Esnaflığın, ahiliğin yüzyıllardır süregelmesi ve devam etmesi dinimizin esaslarına dayanıyor. Bu nedenle bizim sizlerle çok yakın olmamız gerekiyor. Müftülüğümüzle birlikte bunu geliştirerek ara ara farklı programlar düzenleyerek bir araya geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

Toplantının sonunda Kahramanmaraş katılımcılara Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından çıkan kitaplar hediye edildi.

Program İl Müftüsü Celal Sürgeç’in yaptığı duayla tamamlandı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)