banner250

banner203

“Huzuru ilk önce ailede bulup orada inşa ederek topluma yaymalıyız”

Kahramanmaraş’ta din görevlilerine yönelik Aile Okulu Semineri düzenlendi.

Kahramanmaraş Müftülüğü 24.12.2018, 16:00
“Huzuru ilk önce ailede bulup orada inşa ederek topluma yaymalıyız”
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığının “Sağlıklı Birey, Mutlu Aile, Huzurlu Toplum” projesi kapsamında Kahramanmaraş İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu (ADRB) tarafından din görevlilerine ve eşlerine yönelik “Aile Okulu Semineri” düzenlendi.

Sunuculuğunu Vaiz Zafer Önder’in yaptığı, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ve iki gün süren seminerin ilk günü Acemli Camii İmam Hatibi Muzaffer Güneş’in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. 

Aile Okulu Seminerlerinin açış konuşmasını ve ilk dersini Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç yaptı. Konuşmasında ailenin önemine değinen Müftü Sürgeç, “Mevlana’nın güzel bir sözü vardır: ‘Kaybolan bir şeyi kaybolan bir yerde değil de başka yerde aramak aslında aramak değildir.’ Bizler bugün maalesef aile huzurunu, kaybeden bir toplumda yaşıyoruz. Huzuru mutluluğu önce ailede sonrada toplumda kaybettik. Kaybettiğimiz huzuru ilk önce ailede bulup orada inşa ederek topluma yaymalıyız.

Üstat Mehmet Akif:
‘Biz ki her mevcûdu yıktık, gâyesiz bir fikr ile; 
Yıkmadık bir şey bıraktık... Sâde bir şey: Âile. 
Hangi bir bünyânı mahvettik de ıslâh eyledik? 
İşte vîran memleket! Her yer delik, her yer deşik! 
Bunların ta’mîri kâbil... Olsa ciddiyyet, sebât; 
Lâkin, Allah etmesin, bir düşse şâyet âilât,’

diye devam eden şiiri bizlere önemli bir mesajdır. Yani burada Akif ‘Bir memlekette aile düşerse oranın ayağa kalkmasına imkân yoktur.’ demiştir. Bunun en bariz örneğini Avrupa yaşamaktadır. Avrupa her ne kadar zengin olsa da aile huzurunu bulamadığı için toplumsal olarak bitmeye, tükenmeye başlamıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Daha sonra Din İşleri Yüksek Kurulu Eğitim Uzmanı Fatma Kotan “Ailede Çatışma ve Çözüm Yolları”, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Çoban “Çocukluk Döneminde Din ve Değerler Eğitimi”, İl Müftülüğü Öğretmeni Seyyit Şişman “Aile İçi İletişim” konusunda sunum yaptı.

Seminerin, Ulu Camii Müezzin Kayyımı Yahya Şahne’nin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan ikinci gününde ise Uzman Psikolog Yunis Aydın “Ergenlik Döneminde Gençlerle İletişim”, Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Muhabiri Cüneyt Çiğdemli “Aile ve Medya Okuryazarlığı”, Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuri Kahveci “Ailede Fıkhi Meseleler” ve Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut “Ailede Mahremiyet Bilinci” konusunda sunum gerçekleştirdi.

Seminer, katılımcılara Katılım Belgesi takdim edilmesiyle son buldu.
 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)