banner324

banner319

İzmir'de 40 Hadis 40 Çizgi Yarışması

banner265

İzmir İl Müftülüğü tarafından "40 Hadis 40 Çizgi projesi kapsamında "Hadis Ezberleme Yarışması" düzenlendi.

İzmir Müftülüğü 16.06.2022, 15:34
İzmir'de 40 Hadis 40 Çizgi Yarışması
© DİHA

İzmir İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Destek Merkezi ve Çocuk Evlerinde kalan çocuk ve gençlere yönelik"40 Hadis 40 Çizgi" sosyal hizmet projesi başlatılmıştı.

Proje kapsamında “Hadis Ezberleme Yarışması Finali” gerçekleştirildi.

Ortaokul ve lise olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilen yarışmada dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Bilal Saygılı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen program Kur’an-ı Kerim tilavet ile başladı.

Ödül töreninde konuşan İzmir İl Müftüsü Salih Sezik, programa herkese teşekkür ederek 40 hadisi ezberleyen çocukları ve gençleri tebrik etti. 

Müftü Sezik, "Peygamberimizin yaşam modeli, sünneti bir bütündür. Bu sünneti oluşturan tek tek her bir yaşam alanı, birbirini tamamlar ve esas bir zemin üzerinde oturur. İşte bu zemin, Peygamberimizin düşünce dünyasıdır. Onun her bir davranışının arkasında o davranışa yön veren güçlü bir zihniyet vardır. Peygamber Efendimizin zihniyetini ve hayata bakışını bir sabit değer olarak kabul ettiğimizde bunun farklı alanlardaki tezahürlerinden birisi de çocuğa değer vermesidir. Kuşu ölen çocuğa taziyede bulunması, namazı kısa tutmasının ardında bir çocuk ağlamasının olması, secdeyi uzatma sebebinin bir çocuğun sırtına çıkmasının olması çocuğa ne kadar değer verdiğini bize gösteren birkaç misaldir. Bizim bütün çabamız gayretimiz sizin mutlu olmanız, sizin başarılı olmanız. Bu nedenle benim sizden isteğim bu ezberlediğiniz Sevgili Peygamberimizin hadislerini hayatınıza uygulamanız." dedi. 

İl Müftü Yardımcısı Şadiye Yılmaz ise, "Amacımız, İslam’ın temel kaynaklarından olan hadis ve sünnetin önemini kavratmak, hadis metinlerini anlama yeteneği kazandırarak güncel olaylar ışığında hadisleri doğru yorumlamalarına yardımcı olmak, ahlaki değerler kazandırmak, Sevgili Peygamberimizin hadislerinden bir demeti hafızalarına nakşetmek ve Peygamberimizin örnekliğini gençlerimize göstermek." diye konuştu.

Programa, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in eşi Fatma Köşger, Bornova Kaymakamının eşi, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nesim Tanğlay, Kemalpaşa İlçe Müftüsü Necati Topaloğlu, çocuk destek merkezi ve evleri sorumluları, müftülük personeli ve öğrenciler katıldı.

Peygamber (s.a.s)’in hadisi şeriflerini çizgilerle anlatan “40 Hadis 40 Çizgi” sergisi Bilal Saygılı Konferans Salonu Fuaye alanında sergilendi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)