banner250

banner246

Yılmaz: Dua Etmek; Plan Yapmak ve Hedef Koymaktır

Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) 2018-2019 Eğitim Yılı Açılış Programı, İSAM’da gerçekleştirildi

İstanbul Müftülüğü 03.09.2018, 16:24
Yılmaz: Dua Etmek; Plan Yapmak ve Hedef Koymaktır
© Diyanet Haber

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, UİP öğrencilerine yönelik konuşmasında “Dua etmek plan yapmak, hedef koymaktır. Dualarınız, hülyalarınız ve rüyalarınız daima ilim, irfan ve İslam’ın yüceliğini yeni gönüllere ulaştırma üzerine olmalıdır” tavsiyesinde bulundu. 

Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) 2018-2019 Eğitim Yılı Açılış Programı, İSAM’da gerçekleştirildi. Programa İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz, DİB Yurt Dışı Eğitim ve Rehberlik Daire Başkanı Suat Okuyan, 29 Mayıs Üniversitesi Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sinanoğlu, yetkililer ve öğrenciler katıldı. 

Programda konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz, UİP öğrencilerinin Türkiye’de alacağı İslami eğitimin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Burada öğrendiklerinizi gönlünüzde makes bulacak şekilde özümseyerek yaşadığınız her yerde insanımıza taşımanızı, özellikle de sizlere bu önemli ve onurlu hizmete yönlendirerek yol gösteren ailelerinize hizmet etme şerefini Cenab-ı Hak sizlere nasip etsin” dedi.    

‘Dua etmek, plan yapmak ve hedef koymaktır’ diyen Yılmaz, “Gerçekten insanın duasının, ibadetinin, namazının, işinin hepsinin beyninde, zihninde ve kalbinde aynı noktada buluşması çok önemlidir. Dualarınıza, rüyalarınıza, düşüncelerinize aynı noktaya yönelik adımlar atabilir ve bunun arkasından koşarsanız günün birinde gördüğünüz rüyaların gerçek olduğunu ve dua diye ellerinizi açıp Cenab-ı Hak’tan talep ettiğiniz şeylerin hakikate dönüştüğünü mutlaka görürsünüz. Dualarınız, hülyalarınız ve rüyalarınız daima ilim, irfan ve İslam’ın yüceliğini yeni gönüllere ulaştırma üzerine olmalıdır. Bu tür hedeflere koymayı da hayalperestlik olarak görmeyin. Hayali olmayan insanın ideali olamaz. İdeali olmayan insanın da reeli hiç olmaz. Dolayısıyla idealist olmak önemlidir” diye konuştu.  

Türkiye’deki 5 yıllık eğitim süresinin hızla geçeceğini ve öğrencilerin bu zamanı çok iyi değerlendirmesi gerektiğini belirten Yılmaz, “Zaman planlamasını çok iyi yapmalısınız. Zaman yönetimi başarının en önemli değerlerinden birisidir. Kitab-ı Kerimimizde Yüce Allah, zamana yemin ederek bu konuya dikkatimizi çekiyor. Namaz vakitlerinin çok değişken olması da İslam ümmetinin zaman kullanımı konusunda dikkatli ve duyarlı olmasını gerekli kılıyor. Bugün maalesef o kadar dikkatli olmadığımızı görüyoruz. Yine de düne göre bugün daha iyiyiz elhamdülillah. Hedefleri olan insanlar olarak zamanınızı, kalkış ve yatış saatlerinizi, derslerinize ve hobilerinize ayırdığınız zamanlarınızı planlı bir şekilde kullanabilirseniz 5 yılın içinde iki fakülte bitirmiş kadar donanıma sahip olabilirsiniz.” diye konuştu.  

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
Güldane KILINÇ 3 yıl önce
Katıllıyorum.Zamanın kıymetini bilmeliyiz.En büyük nimettir.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?