banner250

banner246

Yılmaz: Çağımızda çocuklarımız artık bizim çocuklarımız olmaktan çıktı

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Zeytinburnu Tepebağı Dutluk Camii’nde gençlerle sabah namazında buluştu.

İstanbul Müftülüğü 02.10.2018, 17:44
Yılmaz: Çağımızda çocuklarımız artık bizim çocuklarımız olmaktan çıktı
© Diyanet Haber

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, “Cami Gençlik Buluşmaları” kapsamında Zeytinburnu Tepebağı Dutluk Camii’nde gençlerle sabah namazında bir araya geldi. 

Kur'an-ı Kerim ziyafetinin sunulduğu, tesbihatın yapıldığı buluşmada hep birlikte dualar edildi.

Programda konuşan İstanbul Müftüsü Yılmaz, “Nesillere değerleri aktarımın en güzel yolu onlarla paylaşmak, birlikte solumak, birlikte yaşamaktır. Bu bakımdan gençlerle birlikte olduğumuz mekânları, camileri, mektepleri, aile ortamını çok önemsiyoruz. Sonuçta insanoğlu ahlaki faziletleri ve erdemleri birbirinden, büyüklerinden, öteki nesillerden meyvenin güneşten aldığı ısı ve enerjiyle olgunlaşması gibi farkında olmadan alıyor, onu hazmederek kendine mal ediyor. Bu buluşmaların, gençlerin ve gençliğin gelişimi adına önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü camilerimizi gençlerin doldurması bizim için istikbal ümididir. Bir milletin istikbali gençlere aktarabildiği değerler ve o değerlere sahip çıkacak olan gençlerdir.” dedi. 

Sosyal medyanın gençler üzerindeki olumsuz etkisine de değinen Yılmaz, şunları kaydetti: 

“Çağımızda çocuklarımız artık bizim çocuklarımız olmaktan çıktı. Televizyonun, internetin, sosyal medyanın beslediği, onların emzirdiği çocuklar haline geldi. Bugün gençler artık sanal ortamlarda buluşuyorlar. Sanal ortamlarda buluşmaktan çok mutlu olduklarını yapılan araştırmalar gösteriyor. Bu gelecek adına önemli bir tehlike işaretidir. 15-20 sene sonra dünyanın nasıl olacağını doğrusu merak ediyorum, endişeleniyorum. Özellikle sanal dünyadan beslenen çocukların gerçek dünyadan beslenenlerle aynı duyguda, psikolojide ve heyecanda olup olmayacaklarından kaygılıyım. Çünkü insanoğlu göz temasına, kucaklaşmaya, musafahaya ihtiyacı var ve bunlardan beslenerek ruhi gelişimini sağlıyor. Dolayısıyla gençleri o ortamdan koparıp mabede getirmek, mabette birlikte olabilmek onların ve bizim geleceğimiz adına çok önemli.” 
 

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (2)
Kiraz yildrim 3 yıl önce
Devlet büyüklerimiz bu internet lere kısıtlamalar getiremez mi?
İRFAN TARLAN 3 yıl önce
Çok güzel bir çalışma halil ürünün şafii 4 ciltlik ilmihal kitabı da olsaydı çoook iyi olurdu.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?