banner250

banner246

Yarınımıza sahip çıkmak için gençlerimizi camiyle buluşturmalıyız

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Kadıköy Erenköy Zihni Paşa Camii'nde düzenlenen sabah namazı buluşmasında cemaate hitap etti.

İstanbul Müftülüğü 22.01.2019, 08:30
Yarınımıza sahip çıkmak için gençlerimizi camiyle buluşturmalıyız
© Diyanet Haber

Kadıköy’de sabah namazı buluşması

Kadıköy Müftülüğünce düzenlenen “Sabah Namazı Buluşması” Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Sabah namazının cemaatle birlikte kılınmasının ardından tesbihat yapıldı, dualar edildi.

Camiyi dolduran cemaate hitap eden İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Anadolu’da yaşayan insanların, çocuklarının din ve dil eğitimini camilerde aldığını aktardığını belirtti.

Yılmaz şunları kaydetti:

"Bizim dini eğitimimiz camide, medreselerde, dergâhlarda olagelmiştir. Avrupa'da dil ve din öğretimi ise aileler tarafından verilmiştir. Avrupa'da insanlar daha çok okuduğu için çocuklarına dil ve din öğretimi vermeleri mümkündür ama bizde okumaktan çok dinlemeyi esas alan, birlikte bulunulan ortamlardan temeyyüz ederek gelişen bir eğitim ve duygu yoğunluğu var. Mabetlerde oluşan bu duygu yoğunluğunu kaybettiğimiz zaman büyük bir zaafa uğradık. Yeniden ayağa kalkmanın yolu mabette, camide çocuklarımızla buluşmaktır."

Modern dünyanın insanları bireyselleştirdiğini ve yalnızlaştırdığını ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, şöyle devam etti:

"Yaşadığımız yenidünya bizleri daha bireyselci, daha ferdiyetçi ve cemaatten kopuk hale getiriyor. Kalabalıklar içinde elimizde akıllı telefonlarla yalnızlaşıyoruz. Bu yalnızlaşma süreci aslında psikolojik bir travmadır. Tedavi edilmesi gerekiyor. Batılı toplumlarda yalnızlaşma problem olarak görülmüyor. İnsanlar yalnızlaşıyor, akrabalık duyguları kayboluyor, dostluk bitiyor. Yalnızlaşan insanlar sanal bir dünya kurarak orada mutlu olmaya çalışıyor. Ne olacak bu işin sonu diye düşünmüyorlar. Çünkü yalnızlaşan insanların daha çok tükettikleri, daha çok AVM'ye gittikleri, daha çok alışveriş yaptıkları tespit edilmiş. Dükkâna girsin, mağazaya girsin, alışveriş yapsın isteniyor. Vahşi kapitalizmin istediği şey tam da budur. Dolayısıyla bu tuzağa çocuklarımızın ve bizim düşmememiz için mutlaka bir araya gelmeliyiz. Camilerde oluşan duygudaşlığı yaşatmalıyız. Yoksa gerçekten gelecekle ilgili kaygılı olmalıyız."

Gençlerin önüne hedefler konulması gerektiğine dikkati çeken Müftü Yılmaz, "Maveraünnehir medeniyeti İmam Maturidiler, İmam-ı Azamlar, Buhariler, İmam-ı Müslimler, Tirmiziler, İbn-i Sinaların kurduğu bir medeniyettir. Bugün böyle bir medeniyet kurmak istiyorsak bu hedeflere koşan, bu hedefler istikametinde yol alacak gençlere ve yeni nesillere ihtiyacımız var. Gençlerin ilim irfan sahibi, dert sahibi olması çok önemli. Çocuklarımıza bu manada hedefler koymalıyız." ifadelerini kullandı.

Dine ve dile sahip çıkılmasının önemini vurgulayan Yılmaz, sözlerini şu şekilde noktaladı:

"Bizim bin yıl boyunca geliştirdiğimiz o dili beğenmeyip, yenisini kurmak gibi bir yol çizdiğimiz ve temelden koptuğumuz zaman dil bir iletişim aracı olma vasfını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Almanya'da din dersi okutulmasına izin veriliyor ama Türkçe olmasın istiyorlar. Türkçe olmayacak, Almanca olacak. Niye? Çünkü dil ile din beraberdir. Dil olmadan dini kavramların havada kaybolup gideceğini biliyorlar. Dil kaybolunca, din de gider diye düşünüyorlar. Onun için dilimize, dinimize, dünümüze, yarınımıza sahip çıkmak ve onun için gençleri mabetle, camiyle buluşturmak olmazsa olmazımızdır."

Program sonunda cemaate çorba ikram edildi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?