banner250

banner246

Terör Mağduru Çocuklar İstanbul'da

Diyanet'in terör mağduru öğrencilere yönelik "Yazımda Kardeşlik Var" projesi tüm güzelliğiyle devam ediyor

İstanbul Müftülüğü 05.07.2018, 01:17
Terör Mağduru Çocuklar İstanbul'da
© AA

Diyanet İşleri Başkanlığınca terör mağduru öğrencilere yönelik "Yazımda Kardeşlik Var" projesi kapsamında İstanbul'da misafir edilen öğrenciler için düzenlenen program tüm güzelliğiylde devam ediyor. Diyanet ve TDV işbiliği ile yürütülen projede bu yıl öğrenciler İstanbul ve Ankara'da yaz okuluna alındı. 

İstanbul'u Gezecekler

Şırnak, Mardin, Diyarbakır ve Batman'dan gelen 300 kız ve 300 erkek öğrenci, yaz okulu programı kapsamında bir ay boyunca hem çeşitli eğitimler alacak hem de İstanbul'un tarihi ve kültürel mekanlarını gezecek.

İstanbul Müftüsünden Ziyaret

Kz öğrencilerin kalacağı 29 Mayıs Üniversitesi Ümraniye Öğrenci Konukevi ve KYK’ya ait Maltepe Mimar Sinan Erkek Öğrenci Yurdu’nda gerçekleşen yaz okulunun açılış programlarına İstanbul Müftüsü Hasan Kâmil Yılmaz da katıldı.

Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanlığı desteğiyle programı ilk defa geçen yıl düzenlediklerini ve 200 öğrencinin katıldığını, bu sene ise sayının 3 katına çıktığını söyledi.  Yılmaz,"Amacımız güneydoğudaki terör mağduru olan bölgelerdeki kız ve erkek öğrencilerimizden seçme gruplar teşkil ederek, onları bir ay boyunca hem belli bir değerler eğitimine tabi tutmak hem de İstanbul'u tanıtmak, kültürel etkinliklerden ve medeniyet hayatından, şehrin güzelliklerinden haberdar olmalarını sağlamak. Bir kardeşlik projesi kapsamında bir ay boyunca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın herkes için birinci sınıf vatandaşlık demek olduğunu onlara hissettirmek." dedi.

"Amacımız gönül köprüsü kurmak"

Müftü Yılmaz, dinin bin yıllık tarih boyunca ortak payda olduğunu ve Anadolu insanının İslam'la yoğrulduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

"Dil ve kültür farklılıkları hiçbir zaman ayrışma sebebi olmamıştır ama terör örgütü son yıllarda bunu çok kullanarak istismar etti. Biz yeniden yaraları sararak, tashih ve tamir ederek kaynaşmak, kucaklaşmak ve bu kardeşlerimizin bizim ailemizin bir ferdi olduğunu, bizim de onların bir ferdi olduğumuzu onlara anlatmak istiyoruz. Amacımız İstanbul'da yaşayanlarla güneydoğu ve Anadolu'nun muhtelif yerlerinde yaşayanlar arasında bir gönül köprüsü, sevgi köprüsü kurmak.

İstanbul'da öğrencilerimiz kültürel gezilere katılacaklar. Sportif faaliyetlerimiz olacak. Boğaz turu yaptıracağız. Çanakkale gezisi için de söz verdik inşallah oraya da götüreceğiz. Gençlik Spor İl Müdürlüğünden kız ve erkek öğrenciler için ikişer spor eğitmeni talep ettik. Öğrencilere geziden arta kalan zamanda spor yaptıracaklar. Amacımız çocukların her anını dolu geçirmelerini sağlamak. Kafa, kalp ve karın üçünü de doyurmaya çalışıyoruz."

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?