banner331

banner319

Şehitler için Kur’an-ı Kerim’i motosiklet üzerinde üçüncü kez hatmetti

İstanbul Haseki Reisülkurra Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi Abdullah Özkan, 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında "Şehitlerimize Hatim ile Türkiye Motosiklet Turu" düzenledi.

İstanbul Müftülüğü 02.08.2022, 15:41
Şehitler için Kur’an-ı Kerim’i motosiklet üzerinde üçüncü kez hatmetti
© DİHA

Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Haseki Reisülkurra Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi Abdullah Özkan, "Şehitlerimize Hatim ile Türkiye Motosiklet Turu"nun üçüncüsünü düzenledi.

Özkan tarafından hazırlanan projenin üçüncüsü "Malazgirt’ten Bu Yana Manevi Muhafaza" sloganıyla gerçekleştirildi.

Proje hakkında bilgi veren Eğitim görevlisi Özkan, "Milletimiz, tarih boyunca yazdığı destanların yanı sıra vatanın manevi muhafazası için yaşadıkları şehirlerin çevresinde at üzerinde seyahat halinde Kur’an-ı Kerim hatmi okumuşlar ve manevi olarak zırhlamışlardır. Tarihimizdeki bu geleneğimizden aldığımız ilhamla ‘günümüzün demir atı’ olan motosiklet üzerinde Kur’an-ı Kerim hatmi okumak suretiyle projemizi gerçekleştirdik." dedi. 

Okunan hatmin dini ve milli değerlerin muhafazası, sınır içinde ve sınır ötesinde operasyonlara devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet ve Jandarma Teşkilatı ve Milli İstihbarat Teşkilatına manevi bir güç ve destek olması niyetiyle okunduğunu belirten Özkan, "Allah yolunda Anadolu’ya gelen Türk milletine ilelebet kapıların açıldığı Malazgirt Meydan Muharebesi’nin yapıldığı meydandan başlayıp Hakkari Derecik ilçesinde sınırın sıfır noktasına gidilerek, oradan Hatay Yayladağı Sınır Kapısı’na kadar sınıra en yakın karayolundan devam edilerek ve ardından 15 Temmuz Destanı’nın kahramanı Niğde’de metfun olan Şehit Ömer Halisdemir’in kabrine varılarak yol boyunca motosiklet üzerinde seyahat halinde Kur’an-ı Kerim Hatmi okuyarak tamamlandık." şeklinde konuştu.

Özkan, Türkiye Motosiklet turunda takip edilen rota üzerinde bulunan şehitlerin ve devlet hizmetinde bulunmuş alimlerin kabirlerini de ziyaret ettiğini belirterek, "Projeyi uyguladığımız tarih bu sene Kurban Bayramı’na denk geldi. Ben de bayramı ‘Biz bayram yapabilelim diye bayram yapmayan’ vazife başında bulunan kahraman güvenlik güçlerimizi Hakkari ve Şırnak bölgelerinde ziyaretlerle geçirdim. Özellikle Jandarma ve Özel Harekat kalekol ve hudut karakollarını ve görev noktalarını ziyaret ederek moral ve motivasyonlarına destek olmak üzere sohbetler yaptık ve dualarını aldık." ifadelerini kullandı.

Özkan, projeye desteklerinden dolayı İstanbul İl Müftüsü ve Türkiye Diyanet Vakfı İstanbul Şubesi Başkanı Prof. Dr. Safi Arpaguş’a teşekkür etti.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)