banner250

banner246

Prof. Dr. Yılmaz "Müslüman kimliğin inşası camidedir"

İstanbul Kağıthane’de gençler sabah namazında Çeliktepe Aydınlar Camii'nde bir araya geldi.

İstanbul Müftülüğü 19.02.2019, 05:03
Prof. Dr. Yılmaz "Müslüman kimliğin inşası camidedir"
© Diyanet Haber

Kur'an-ı Kerim tilaveti ve edilen duaların ardından Müftü Prof. Dr. Yılmaz gençlere hitaben bir konuşma yaptı. 

Asırlar sonra Allah’a, getirdiği kitaba ve kendisini görmeden inanacak olanlara Hz. Peygamber’in (s.a.s.) “kardeşim” diye hitap ettiğini belirten Müftü Yılmaz, “Sizler genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla bu camiye sabahın seher vaktinde Resullullah’ın bu müjdesine nail olmak üzere gelenlersiniz. Müslüman kimliğin inşası camidedir, mabettedir. Birbirimizden aldığımız muhabbettedir, sevgidedir. O yüzden Allah günde beş defa, haftada bir defa cuma günleri kalabalıklar halinde camide buluşmayı emrediyor. Çünkü Allah’a kulluğumuzun da birbirimize olan muhabbetimizin de en iyi öğrenildiği ve duygusal anlamda yaşandığı yer camidir.” dedi. 

Caminin hayatı şekillendiren bir özelliğe sahip olduğunu vurgulayan Müftü Yılmaz, “Ama camideki varlığımızın sadece namazla kalmaması gerekir. Namazdan sonra insanlar birbiriyle musafaha ederek, hal hatır sorarak bunu sürdürmeli. Mahalle mescitlerinin en güzel özelliği adeta olup bitenden herkesin haberdar olduğu bir sistem kurulmuş olmasıdır. Kim yok bugün sabah namazında, öğle namazına kim gelemedi bir zamanlar onlardan haberdar oluyorduk. Bugün yeni gelişen şartlar, dünyanın bize sunduğu imkânlarla bazı şeyleri daha konforlu, daha iyi idrak ediyoruz ama belli değerlerimizi de kaybediyoruz.” diye konuştu.  

Günümüzde aile ilişkilerinin de zayıfladığına dikkat çeken Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, “Babalar çocuklarıyla, torunlarıyla bir araya geldiği zaman herkesin elinde bir akıllı telefon, sosyal medyasından kendi iletişim dünyasını takip ediyor. Sanal bir dünyada dostluk arıyor. Hâlbuki orada babasıyla, kardeşleriyle, yeğenleriyle, kuzenleriyle beraber. Çoğu zaman onun farkında olmuyor. Oysaki göz ve ten temasıyla, muhabbet, sohbet ederek paylaştığımız zamanın lezzeti asla sosyal medyadaki o sanal dünyada bulamayız. O an belki hoşumuza gidiyor ama aslında birbirimizden kopuyor, yalnızlaşıyoruz. Bu büyük bir tehlike. Elbette sosyal medya bir nimettir kullanacağız ama yönetmeyi bilmek lazım. İnterneti, sosyal medyayı iyi yönetmek, diğer sorumluluk ve görevlerimize engel olmayacağı bir konumda olmak lazım.” ifadelerini kullandı. 

Program sonunda vatandaşlara çorba ikram edildi. 

Programa İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Kağıthane Kaymakamı Hasan Göç, Kağıthane Müftüsü Mevlüt Haliloğlu ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)