banner297

banner319

Prof. Dr. Yılmaz: Milletlerin gelişmesi, kalkınması medeniyet üretecek yetişmiş insanlarla olur

banner265

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Üsküdar Çilehane Camisi’nde üniversiteli gençlerle sabah namazında buluştu.

İstanbul Müftülüğü 09.12.2018, 02:34
Prof. Dr. Yılmaz: Milletlerin gelişmesi, kalkınması medeniyet üretecek yetişmiş insanlarla olur

İstanbul Müftülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve tesbihatın yapıldığı buluşmada, dua edildi.

Programda konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Yılmaz, gençleri önemsediklerini, gençlerin milletimizin geleceği, istikbali ve hazinesi olduğunu belirtti

Yılmaz, gençliğin insan hayatının en değerli dönemi olduğuna dikkati çekerek, "Çocukların olmak istediği, yaşlıların kalmak istediği dönemdir. O yüzden gençlerin büyüklerinden tevarüs ettiği değerlerini güzelliklerle kuşanması elbette geleceğimize ümitle bakmanın teminatıdır." değerlendirmesini yaptı.

İslam medeniyetinde âlimlerin önemine dikkat çeken Yılmaz, şöyle devam etti:

“Milletlerin gelişmesi, kalkınması medeniyet üretecek yetişmiş insanlarla olur. 14 asırlık İslam tarihi boyunca kurduğumuz medeniyetlerin asıl kurucuları âlimlerimiz olmuştur. Büyük âlimlerin olduğu dönemlerde Maveraünnehir, Kuzey Afrika, Endülüs ve Osmanlı gibi büyük medeniyetler oluşmuştur. Âlimlerin arkası kesilince İslam dünyası zamanla medeniyetlerini kaybeden bir noktaya geldi. Bugün İslam dünyası yeniden ayağa kalkmak istiyorsa kendisine yeni âlimler yetiştirecek ortamlar tesis etmeli ve gençlerimizin her biri bu heyecanla İslam âlimleri olmak üzere kendilerine hedefler koymalıdır. Bu vakıfların banisi Aziz Mahmud Hüdayi gibi âlim ve arif insanlar olmak bu manada çok anlamlı ve önemlidir. İmam-ı Azam olmak, İmam Buhari olmak, İmam Malik olmak, İmam-ı Gazali olmak gibi hedefleri bulunan gençlerimiz, hayatlarını buna göre kurguladıklarında elbette varacakları nokta o istikamette olacaktır. Gençlerimizin bu âlimlerimizi örnek almalarını ve kendilerini küçük görmemelerini tavsiye ediyorum.”

İslam’ın barış algısının terörle ifsat edilmek istendiğini belirten Yılmaz, "Bugün DAEŞ, Boko Haram gibi gruplar Müslümanlığın ‘selam’ olan barış algısını ifsat etmek üzere dünyaya terör yayıyorlar. O yüzden İslam’ın güler yüzünü, o mütebessim çehresini dünyaya tanıtacak alim ve arif gençlere ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

Program sonunda Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı tarafından gençlere çorba dağıtıldı. 

banner237
Yorumlar (0)