banner250

banner246

Maşalı: İstanbul'da eğitim-öğretim denildiğinde Türkiye Diyanet Vakfı öne çıkıyor

Diyanet TV'de ekranlara gelen "İyilik Vakti" programının canlı yayın konuğu olan İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, İstanbul’da sürdürülen çalışmalara dair bilgiler paylaştı.

İstanbul Müftülüğü 08.06.2020, 15:58
Maşalı: İstanbul'da eğitim-öğretim denildiğinde Türkiye Diyanet Vakfı öne çıkıyor
© Diyanet Haber

Diyanet TV'de yayınlanan "İyilik Vakti" programına video konferans yöntemiyle katılan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, din görevlilerince sürdürülen çalışmalara değinerek; "İyilik söz konusu olduğunda görevlilerimizin ufkunun ne kadar geniş olduğunu bir kez daha gördük." ifadesini kullandı.

Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl farklı bir Ramazan ayını idrak ettiklerini belirten Müftü Maşalı, İstanbul Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı İstanbul Şubesi olarak salgınla sahada aktif bir şekilde mücadele ettiklerini söyledi.

Ramazan ayı boyunca ihtiyaç sahibi vatandaşları tespit edip ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştıklarını ifade eden Müftü Maşalı; "Halkımızdan ihtiyaçları noktasında talepler almaya gayret ettik. Yapılan yardımlar noktasında belki ulaşılamayan, kendisine dokunulamayan kesimleri ilçe müftülüklerimiz özellikle de imam-hatip, müezzin-kayyım, Kur'an kursu öğreticileri ve diğer personelimizle birlikte tespit etmeye çalıştık. Muhtaç kişiler, ihtiyaçlarının ne olduğunu bizzat kendileri belirlediler. Binin üzerinde aileye nakdî yardım, yaklaşık 5 bin aileye de gıda yardımında bulunduk." dedi.

TDV İstanbul Şubesinin sürdürdüğü çalışmalara da değinen İstanbul Müftüsü Maşalı; "Bayram öncesinde çocuklarımızı unutmadık, özel olarak onları ziyaret etmeye gayret ettik. Onlara hediye çekleri sunma yönünde çalışmalarımız oldu. 65 yaş ve üstü büyüklerimizi dışarıya çıkabildikleri zamanlarda ziyaret edip kendilerine hediye takdim ettik." ifadelerini kullandı.

Türkiye Diyanet Vakfı İstanbul Şubesinin faaliyetlerine aralıksız devam ettiğini vurgulayan Maşalı; "Lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğrencilerimize burs veriyoruz. Bu ülkenin geleceğini, istikbalini tayin edecek gençlerimizi tespit ederken, ihtiyaç ve başarı kriterlerine dikkat ediyoruz." diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

- İstanbul'da eğitim-öğretim denildiğinde Türkiye Diyanet Vakfı öne çıkıyor

"Öğrencilerimizin nefes alma ihtiyaçlarını giderdikleri mekânlardan biri Diyanet Gençlik Merkezleri'dir. Benim de şu anda içerisinde bulunduğum Esma Mümtaz Arar Gençlik Merkezimiz gibi merkezlerimizde kütüphane hizmetleri ve öğrencilerin rahat ders çalışabilecekleri ortamlar sunuyoruz. Öğrencilere yönelik haftalık seminerlerimiz var. Pandemi salgını sürecinde dahi bu seminerlerimiz aksamadan uzaktan eğitim şeklinde devam etti."

İstanbul Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı İstanbul Şubesinin Ramazan ayındaki faaliyetlerine dair bilgiler de paylaşan Müftü Maşalı; "Vatandaşımıza ulaşabilmek için Ramazan-ı Şerif ayında günlük 3 saati aşkın, zengin yayın akışına sahip internet üzerinden izlenebilecek yayınlar hazırladık. Hazırlanan programlar hem personelimizi geliştirmeye yönelik hem de camilerde buluşamadığımız halkımıza yönelikti. İl Müftü yardımcılarımız, ilçe müftülerimiz ve vaizlerimiz de hazırlanan programlara katkıda bulundular." şeklinde konuştu. 

Covid-19 salgını nedeniyle yapılan faaliyetler konusunda önceki yıllara göre gerileme olmadığını kaydeden Maşalı; "Diyanet İşleri Başkanlığının ve Türkiye Diyanet Vakfının Ramazan ayı faaliyetleri konusunda kesinlikle gerileme olmadı. Aksine biraz daha çıtayı yükseltme gayretinde olduk. Faaliyetlerin kaynağını oluştururken, çevremizdeki ve Türkiye Diyanet Vakfı İstanbul Şubesinin Mütevelli Heyeti'nde bulunan hamiyet sahiplerinin desteklerini almaya gayret ettik. Vakıf Mütevelli Heyeti'nde yer alan büyüklerimize, ilçe müftülerimize ve tüm camiamıza da teşekkür ederim." diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?