banner250

banner255

İyilik Mülteci Kardeşinin Tebessümüdür

İstanbul İl Müftülüğü Suriyeli mülteciler için yardım kampanyası başlattı.

İstanbul Müftülüğü 10.04.2019, 17:05
İyilik Mülteci Kardeşinin Tebessümüdür
© Diyanet Haber

İstanbul Müftülüğü, "İyilik Mülteci Kardeşinin Tebessümüdür" sloganıyla Suriyeli mülteciler için yardım kampanyası başlattı.

Suriye'de, Türkiye'nin güney sınırına yakın bölgelerdeki kamplarda hayatını sürdüren insanlar için başlatılan yardım kampanyası kapsamında, kamplarda ihtiyaç duyulan kuru gıda maddeleri temin edilecek.

İlçe müftülükleri aracılığıyla toplanacak yardımlar, daha sonra tırlarla Suriye'de yaşayan savaş mağduru insanlara ulaştırılacak.

Yardım kampanyasına dair Diyanet Haber'e açıklamalarda bulunan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Suriye'de sekiz yıldır devam eden iç savaş nedeniyle yurtlarından edilerek kamplarda yaşamak zorunda bırakılan insanların gıda maddelerine ihtiyaç duyduklarına şahit olduklarını söyledi.

Daha önce de Suriyeliler için giyecek yardımı kampanyası düzenleyerek eldiven, atkı, kazak türü giyeceklerden oluşan 8 tır dolusu malzemeyi ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını anlatan Müftü Yılmaz, "Bu yardımların dağıtımını bizatihi Cerablus'a giderek gerçekleştirdik. Orada gördüğümüz manzara yürek yakıcıydı. Zemini çamur, rüzgâr ve yağmur geçiren çadırlarda kalan insanların durumu bizi çok etkiledi. Kadın, çocuk, yaşlı herkes orada yaşamak zorunda bırakılmış." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin hem o bölgelerin güvenliğini sağlamaya çalıştığını hem de aç ve açıkta olan insanların dertlerine derman olmaya gayret gösterdiğine dikkati çeken Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"AFAD, Kızılay, Türkiye Diyanet Vakfı ve birçok Türk sivil toplum kuruluşu oradaki kamplarda kalan insanlara yardım ediyor. Ancak ihtiyaç çok büyüktür. Özellikle kuru gıda noktasında büyük ihtiyaç olduğu bize ifade edildi. Döndükten sonra Müftülüğümüz gençlik koordinatörleriyle toplantı yaparak yeni bir kampanya başlatılması için karar aldık. Önümüzdeki ramazanda çadırlarda yaşamak zorunda bırakılan kadın, çocuk ve yaşlıların sofralarına sıcak yemek olabilmesi için bir yardım kampanyası başlattık. İstanbul, çok büyük bir şehir. Dolayısıyla İstanbul'da başlattığımız gıda kampanyasına duyarlı halkımızın destek vereceğine inancımız tamdır."

"Haydi, kardeşlerimiz için destek verin!" diyerek yardım çağrısında bulunan Müftü Hasan Kamil Yılmaz, "Özellikle kuru fasulye, nohut, mercimek, pirinç, şeker, baharat çeşitleri ve bulgur gibi kuru gıda malzemelerine ihtiyaç duyuluyor. 26 Nisan'a kadar ilçe müftülüklerimiz aracılığıyla kuru gıda toplayacağız. Bu yardım kampanyasında topladıklarımızı tırlarla ihtiyaç sahiplerine götüreceğiz. İnsanlarımız duyarlı. İnşallah bu kampanyamız da diğerleri gibi ilgi görecek ve ramazanda kardeşlerimizin sofrası bereketlenecek." dedi.

26 Nisan’a kadar toplanacak kuru gıda maddeleri, ramazan ayı öncesi Suriye’nin Azez kentindeki mülteci kamplarına ulaştırılacak. 


 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?