banner297

banner319

Hafızlık proje okullarımız akademik başarı sağlayan öğrenciler yetiştiriyor

banner265

İstanbul İl Müftülüğü, Pendik Erenköy Kur’an Kursu’nda hafızlığını tamamlayan ve LGS’de dereceye giren Yakup Kasım Kaan’ı ödüllendirdi.

İstanbul Müftülüğü 29.07.2020, 00:21
Hafızlık proje okullarımız akademik başarı sağlayan öğrenciler yetiştiriyor
© Diyanet Haber

Örgün eğitimle birlikte Pendik Erenköy Kur’an Kursu’nda hafızlığını tamamlayan Yakup Kasım Kaan, LGS’de büyük bir başarı göstererek 0.71’lik dilime girmeyi başardı.

İstanbul Müftülüğü, Pendik Erenköy Kur’an Kursu’nda hafızlığını tamamlayan ve LGS’de dereceye giren Yakup Kasım Kaan’ı başarısından dolayı ödüllendirdi.

İl Müftülüğünde düzenlenen ödül töreninde, "bir başarı hikayesinden bahsetmek üzere toplanıldığını" dile getiren İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, "İstikbalimizin teminatı niteliğindeki gençlerimizden olan Yakup Kasım Kaan kardeşimiz, yıl kaybına uğramadan örgün ortaöğretim eğitimine devam ederken Pendik Erenköy Kur’an Kursu'nda hafızlığını tamamlayıp, LGS sınavında ilk bin 500 kişi arasına girerek büyük bir başarıya imza attı." dedi.

Hafızlık eğitiminin kolay bir süreç olmadığına dikkati çeken İstanbul Müftüsü Maşalı, "Hafız olan birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki hafızlık eğitimi çok kolay bir süreç değildir. Ama Kur’an-ı Kerim’in bereketi ve mucize olan yönü, bu zor olan eğitimi kolaylaştırıyor. Öğrencinin aşkı ve şevki yerindeyse, öğrenciye gerekli destek veriliyorsa hafızlık eğitimi hem kısa sürede bitiyor hem de öğrencinin ufkunu açıyor." ifadelerine yer verdi.

- Yakup Kasım Kaan, hafızlık eğitiminin örgün eğitimdeki başarıya engel teşkil etmediğinin bir örneğidir

İl Müftüsü Maşalı, son yıllarda İslami ilimlerin eğitimi ve öğretimi konusunda Türkiye'de yaşanan gelişmelere işaret ederek, "Bu başarıyı sağlayan alt yapı, Proje İmam-Hatip ortaokulları ve hafızlıkla ilgili yapılan çalışmalarda saklıdır. Hafızlık Proje İmam-Hatip okullarımız, hem hafızlığını tamamlayan hem de akademik başarı sağlayan öğrenciler yetiştiriyor. Bir taraftan örgün eğitim devam ederken diğer taraftan da hafızlık yapmak ve iki alanda da başarı sağlayabilmek gerçekten takdire şayan bir olaydır." diye konuştu.

Her iki alanda da başarı sağlayan Yakup Kasım Kaan’ı tebrik eden Maşalı, "Yetişmesine vesile olan annesini ve babasını tebrik ediyorum. Hafız Yakup kardeşimizin hem hafızlık eğitiminde mihmandarlıkta bulunan hafızlık hocalarına hem de ortaöğretim eğitiminde alt yapısının pekişmesini sağlayan öğretmenlerine teşekkür ediyorum." dedi.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, "Rabbim hem dini eğitimin temeli Kur’an’ı mahfuzatına alarak önemli başarı sağlamış hem de ortaöğretim döneminde üstün bir başarı elde etmiş öğrencilerimizin, gençlerimizin sayısını arttırsın. Cenab-ı Hakk, hem manevi ve ahlaki değerlere sahip hem ülkemize olan aidiyeti yüksek hem de akademik alanda başarılı gençler yetiştirmeyi nasip etsin." duasıyla konuşmasını noktaladı.

- Kur’an kursu çok güzel

Törende duygu ve düşüncelerini ifade eden Hafız Yakup Kasım Kaan ise "Planlı ve programlı çalıştıktan ve gayret ettikten sonra her şeyin başarılabileceğine inanıyorum. Arkadaşlarımın da hafızlık eğitimi aldıktan sonra bu başarıyı kazanabileceklerini düşünüyorum. Bütün sene boyunca planım imam hatip lisesine gitmekti. Birinci tercihim de imam hatip lisesi olacak." dedi.

Yakup Kasım Kaan’ın babası Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Enver Kaan, başarıyı ödüllendiren İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı’ya teşekkürlerini ifade ederek, "Her baba, evladının mürüvvetini görmek ister. Bugün ise benim için gurur ve mutluluk vesilesi. Akademik başarısında katkıları bulunan öğretmenlerine, Erenköy Kur’an Kursu'na ve öğreticilerine teşekkür ediyorum." dedi.

Program, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı'nın Hafız Yakup Kasım Kaan’a ödül takdimi ile son buldu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)