banner250

banner246

Görme engelliler için "sesli kütüphane" açıldı

İstanbul İl Müftülüğü, görme engelli vatandaşlar için "sesli kütüphane" açtı.

İstanbul Müftülüğü 11.06.2020, 10:33
Görme engelliler için "sesli kütüphane" açıldı
© Diyanet Haber

İstanbul İl Müftülüğünce görme engelli vatandaşlara yönelik sürdürülen "Din Görevlileri Ses Veriyor Projesi" kapsamında hazırlanan "sesli kütüphane" açıldı.

İstanbul Müftülüğü Engelliler Koordinatörlüğü tarafından hayata geçirilen proje ile, engelli vatandaşlar Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Müftülüğü yayınlarına sesli olarak ulaşabilecek.

Nuruosmaniye Camii ek hizmet binasında yapımı tamamlanan kütüphanenin açılışında konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, dezavantajlı grupların dini bilgiyle buluşması için böyle bir proje hazırladıklarını söyledi.

Dezavantajlı gruplara karşılaştıkları engelleri aşmaları noktasında destek sunduklarını belirten Müftü Maşalı; "İhmal ettiğimiz kesimlerle ilgili son yıllarda ciddi bir bilinç oluştu. Diyanet İşleri Başkanlığımız da dezavantajlı kesimlerin içerisinde bulundukları bu engelleri aşmaları noktasında yoğun bir çalışma faaliyeti içerisine girdi. Bu projeyle insanların sahih dini bilgiye ulaşması için önemli bir katkı sunulacak." diye konuştu.

- Toplumun tüm kesimleri bu hizmetten yararlanabilir

Prof. Dr. Maşalı, açılışı yapılan kütüphanede, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Müftülüğü yayınlarının din görevlilerince seslendirilerek internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden dinleyicilere sunulacağını dile getirdi.

Sesli kütüphanenin sadece görme engelliler için hizmet vermeyeceğini belirten Maşalı; "Sesli kütüphanemizden toplumun tüm kesimleri yararlanabilir. İnsanların öğrenme kabiliyetleri farklı olabilir. Bazı insanların içerisinde bulunduğu şartlar itibarıyla elinin altındaki kitabı okuma imkanı olamayabilir. Çalıştığı ortamda dinleyerek de o kitabın içerisindeki bilgilere ulaşmasını sağlamış oluyoruz." ifadesini kullandı.

Projeye destek olan özel bir bankanın temsilcisi Osman Çelebi ise Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Müftülüğünün insana dokunan çalışmalarının kendilerini de etkilediğini ifade ederek, projeye katkı sunmaktan dolayı mutlu olduklarını kaydetti.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?