banner331

banner319

Barbaros Hayrettin Paşa dualarla anıldı

İstanbul'da 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 96. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Barbaros Hayrettin Paşa dualarla anıldı.

İstanbul Müftülüğü 02.07.2022, 14:18
Barbaros Hayrettin Paşa dualarla anıldı
© DİHA

İstanbul'da 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 96. yıl dönümü gerçekleştirilen törenle kutlandı.

Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, protokol konuşmalarıyla devam etti.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya konuşmasında, "Bugün, denizlerimizdeki hâkimiyetin ve bağımsızlığımızın sembolü Kabotaj Bayramı’mızın 96. yıl dönümü. Aynı zamanda adını dünya denizcilik tarihine adını altın harflerle yazdıran, denizcilerin Piri Barbaros Hayrettin Paşa’yı yad ettiğimiz gün." ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Barbaros Hayrettin Paşa türbesi ziyaret edilerek Kur’an-ı Kerim tilavet edildi ve şehitler için okunan hatimlerin duası İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş tarafından yapıldı.

Programa Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral İbrahim Özdem Koçer, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Selçuk Sarıyar, Vali Yardımcısı Şevket Atlı, Beşiktaş Kaymakamı Önder Bakan, İstanbul İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Yusuf Kenan Topcu, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Tuğamiral Tayfun Paşaoğlu, İstanbul Liman Başkanı Muhammet Erdoğan, Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, il ve ilçe protokolü ve ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

Deniz şehitleri için iskeleden denize çelenk bırakıldığı tören, Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından denizde su tankları ve botlar ile gösteriler gerçekleştirmesiyle sona erdi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)