banner324

banner319

Aşere Takrib İcazet Merasimi

banner265

İstanbul Üsküdar İlçe Müftülüğü koordinesinde Aşere Takrib eğitimi alan hafızlara yönelik "İcazet Merasimi" düzenlendi.

İstanbul Müftülüğü 13.06.2022, 12:22
Aşere Takrib İcazet Merasimi
© DİHA

Üsküdar İlçe Müftülüğü Çengelköy Kerime Hatun Kur’an Kursu bünyesinde eğitim alan 23 hafız için "Aşere-Takrib İcazet Merasimi" düzenlendi.

Çengelköy Yıldırım Beyazıt Camii’nde gerçekleştirilen merasime Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin ve İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Şahin, kıraat ilminin ilimlerin en şereflilerinden biri olduğunu belirterek kıraat ilmiyle ilgili çalışmaların günümüzde Diyanet eğitim merkezleri ve müftülükler bünyesinde ülkenin dört bir tarafında devam ettiğini söyledi.

Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu çalışmaları hakkında bilgiler paylaşan Şahin, hafızları ve hocalarını tebrik ederek Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın tebrik ve selamlarını iletti. 

Programda konuşan İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, “Kur’an-ı biz indirdik onu muhafaza edecek de biziz.” ayetini hatırlatarak, “Kur’anın muhafazası ise hafızlık müessesi ile gerçekleşiyor. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) de ‘Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınızda asla dalalete düşmezsiniz.’ buyuruyor. Bu iki şey hidayet ve rahmet kaynağı yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim ve sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’in sünnet-i seniyyesi’dir. Bu iki değere sarıldığımız müddetçe inşallah fert ve toplum olarak kuvvetli, imanlı ve ahlaklı olmanın yolunu kolaylaştırmış olacağız.” dedi.

Prof. Arpaguş, “Genel bir kabul vardır; ‘Kur’an-ı Kerim Mekke’de nazil oldu, Mısır’da okundu ve İstanbul’da yazıldı.’ diye. Şüphesiz İstanbul, İslam alemi için de dünya için de önemli bir merkezdir. Çok kıymetli karilerimizin mihraplarımızı, minberlerimizi süslediği bu şehir, yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'in kıraati hususunda elhamdülillah Mekke’den de Kahire’den de geride değildir. İstanbul'umuzun kendine has tarzı ve kıraati her zaman gönüllerimizi titreten önemli bir kıraat tarzıdır, son derece önemli bir ekoldür. Bizlere düşen vazife bunu muhafaza etmek ve bu geleneği canlı tutmak olmalıdır.” diye konuştu.

Merasime Reisülkurra Mustafa Demirkan, İstanbul eski Müftüsü ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi İslami İlim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hafızlık Eğitimi Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, İstanbul İl Müftü Yardımcısı Ahmet Aktürkoğlu, Üsküdar İlçe Müftüsü Esat Yapıcı ve davetliler katıldı.

Merasim yapılan dua ile sona erdi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)