banner250

banner246

18.10.2019, 05:15

İncinmeden ve İncitmeden Aile Olabilmek

Evliliğin, üzerine binâ edilmesi gereken iki temel husus vardır:

Rûm Sûresi 21. Âyet-i kerimede Rabbimiz; “Kaynaşmanız için size kendi (cinsi)nizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peydâ etmesi de O'nun (varlığının) delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır.” buyurmaktadır.

Bir hocamız bu durumu şöyle ifade etmektedir: “Evlilik, can cana, yan yana, şimdi lâzımsın sen bana” dönemlerinden ibarettir. Gençlik dönemlerinde, her bakımdan kadın ve erkek birbirlerine ihtiyaç duyarlar. Orta yaşlarda, hayatın zorluklarını birlikte göğüslerler. Yaşlılıklarında ise, ikisinin de dermanı olmasa, ellerinden tutanları bulunmasa, yerlerinden kalkamasalar bile birbirlerinin aynı oda içerisinde soluklanmalarından bile ferahlık duyar, mutlu olurlar.

Şu cümleleri sıklıkla işitmişizdir: “Hocam, elleri tutmasa, ayakları yürümese, dizlerinin dermanı olmasa, hiçbir işin ucundan tutamasa bile keşke hayatta olsaydı da, sadece nefes alıp verseydi. Onun nefes alıp verişini görmek bile beni rahatlatıyordu.” 50-60 yıl, bir yastığa baş koyduktan sonra, eşlerden biri vefat edince arkalarından konuşan hacı amcalara, hacı teyzelere rastladım. Şöyle diyorlardı:

“Evlâdım, 60 yıldır biz evliyiz. Bir gün bile ben ondan incinmedim.” İşte bu hâller, Allâh’ın âyetlerindendir. Birlikte 50-60 yıllık bir ömür sürdürmelerine rağmen ki, kim bilir ne zorlukları, sıkıntıları, acıları, yoklukları birlikte göğüslediler. Buna rağmen, sabrettiler, sebât ettiler, sevgi ve merhamette kusur etmediler. Anlayış ve sadâkatle bir ömrü birlikte göğüslediler. Böyle bir hâl üzere yaşamak, elbette Allah Teâlâ katında makbul ve muteberdir. Övgüye layıktır.

Rabbimiz bizleri, “Allah, mü'min erkeklere ve mü'min kadınlara içinde ebedi kalmak üzere, altından ırmaklar akan cennetler ve Adn cennetlerinde güzel meskenler vadetmiştir. Allah'tan olan hoşnutluk ise en büyüktür. İşte büyük kurtuluş ve mutluluk budur.” (Tevbe, 9/72) müjdesine lâyık kılsın.

Cenâb-ı ZülCelâl, evlerimizin, cennete namzet evler olmasını bizlere nasip eylesin. Ve bu evlerimizde, eşlerimiz, çoluk-çocuğumuzla birlikte rızâ-i ilâhîye mazhar olabilecek bir hayatı yaşamayı bizlere lütfeylesin.

Yorumlar (9)
Mehmet Akif ÇOPURSUZ 1 yıl önce
Aile meclisi çok önemli, Aile yapısı çok önemli. Allah razı olsun Hocam teşekkür ederiz.
Mehmet ORUN 2 yıl önce
ALLAH c.c razı olsun güzel bir makale.
Şükran Turul 2 yıl önce
Rabbimiz bu yazıdaki bakış açısını ailelerimize lütfetsin.Amin.
AHMET SELİM TÖZÜN 2 yıl önce
AMİN ...
Mehmet Tahir DURMUŞ 2 yıl önce
Allah razı olsun güzel bir yazı ve faydalı.
Bilal krc 2 yıl önce
Amin
Şükran Toptaş 2 yıl önce
Hocam Rabbim sizden ebediyen razı olsun çok istifade ediyoruz
Zuhal Akkaya 2 yıl önce
Allah razı olsun çok güzel çok doğru
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın