banner324

banner319

Cuma Hutbesi - 24 Haziran 2022

banner265

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 24 Haziran 2022 tarihli ve "Kurban: Takvaya Ulaşma Arzusu" konulu cuma hutbesi.

Hutbeler 22.06.2022, 21:16

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 24 Haziran 2022 tarihli ve "Kurban: Takvaya Ulaşma Arzusu" konulu cuma hutbesi.

KURBAN: TAKVAYA ULAŞMA ARZUSU

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Kurbanların ne etleri, ne de kanları Allah’a ulaşır; O’na ulaşacak olan sadece sizin takvanızdır...”1 Okuduğum hadis-i şerifte ise Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Âdemoğlu, kurban günlerinde, Allah için kurban kesmekten daha güzel bir amel işleyemez…”2

Aziz Müminler!

Zilhicce ayının gölgesi üzerimize düştü. Zilhicce, hac ve kurban günleri gibi çok kıymetli vakitleri içinde barındıran müstesna bir aydır. Bugünkü hutbemizde insanlıkla yaşıt olan kurban ibadetinden bahsedelim. Bu ibadeti eda ederken dikkat etmemiz gereken hususları hatırlayalım.

Kıymetli Müslümanlar!

Kurban kurbiyettir; kulun Rabbine yakınlaşma çabasıdır, takvaya ulaşma arzusudur, ilahi rahmete nail olma gayretidir. Kurban sadakattir; Cenâb-ı Hakk’ın rızasını herkesten ve her şeyden üstün tutmaktır. Kurban teslimiyettir; müminin Allah yolunda malını ve canını seve seve feda edebileceğinin nişanesidir. Kurban şükürdür; Rabbimizin verdiği sayısız nimetlerin kadr ü kıymetini bilmektir. Heva ve hevesin, hırs ve tamahın esiri olmamak, Allah’la aramızdaki bütün
engelleri kaldırmaktır.

Değerli Müminler!

Her ibadette olduğu gibi kurban ibadetinde de belirli şartlar vardır. Akıllı, büluğ çağına ermiş, dini ölçülere göre zengin sayılan Müslümanlar Peygamberimiz (s.a.s)’i örnek alarak kurban keserler. Kurban edilecek hayvan ise İslam’ın  emrettiği küçük veya büyükbaş hayvanlardan biri olmalıdır. Kurbanın sağlıklı, organları tam ve besili olması hem ibadet açısından hem de sağlık bakımından önemlidir. Kurban edilecek hayvan, Peygamberimiz (s.a.s)’in sünnetiyle
tayin edilen yaş şartını taşımalıdır. Satıcının bu şartlara özenle riayet etmesi alıcının da gerekli araştırmayı yapması dini ve ahlaki bir sorumluluktur. Diğer yandan hayvan neslinin devamı için dişi hayvanlar tercih edilmemelidir.

Aziz Müslümanlar!

Kurban ibadeti, kurbanlık hayvanın belli günlerde ve kurban niyetiyle usulüne uygun olarak kesilmesiyle eda edilir. Kurbanlık hayvan kesilmeksizin bedelini infak etmek suretiyle kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz. Bu gibi  uygulamalardan kaçınılmalıdır. Kurban her şeyden önce bir ibadettir, et alım satımı değildir. Dolayısıyla kurban ibadetini adeta belli kiloda et satışına indirgeyen uygulamalar bu ibadetin maksadı ve ruhuyla bağdaşmaz. Kesimden önce her bir kurbanlık hayvan ve hissedarları muhakkak belirlenmelidir. Önceden vaat edilen kiloyu tamamlamak amacıyla farklı kurbanların etlerini birbirine karıştırmak asla caiz değildir.

Kıymetli Müminler!

Kurban aynı zamanda kardeşlik şuurunu pekiştirmek, yardımlaşma ve dayanışma bilincini geliştirmektir. Müminler arasında gönül köprüleri kurmak, ülkemizde ihtiyaç sahiplerine ve dünyanın her köşesindeki mazlum ve mağdurlara umut ışığı olmaktır. Kurbanlarımızdan bize asıl kalan yiyip tükettiklerimiz değil, paylaşıp ikram ettiklerimizdir. Nitekim bir defasında Peygamber Efendimiz (s.a.s), kestiği hayvandan geriye ne kaldığını sorunca Hz. Âişe validemiz, “sadece bir kürek kemiği kaldı” diye cevap vermişti. Bunun üzerine Allah Resûlü (s.a.s) şöyle َها َغْي َر َكتِ ِف َها :buyurmuştu َى ُكلُّ  kürek, Desene “بَ ِق kemiğinin dışında hepsi bize kaldı.”3

Aziz Kardeşlerim!

Kurban ibadetini yerine getirmenin en güzel şekli, kişinin kurbanını alma, kesme ve dağıtma gibi her aşamasıyla bizzat ilgilenerek ibadet şuurunu bütün benliğiyle hissetmesidir. Bununla birlikte güvenilir kişi veya kurumlar aracılığıyla yani vekâlet yoluyla da bu ibadet eda edilebilir. Her yıl olduğu üzere bu yıl da pek çok vakıf ve STK gibi Türkiye Diyanet Vakfı da vekâlet yoluyla kurban kestirmek isteyen aziz milletimizin hizmetindedir. “Kurbanını paylaş, kardeşinle yakınlaş” şiarıyla yeryüzündeki ihtiyaç sahiplerine sadece kurban eti değil, devletimizin yardımseverliğini ve necip milletimizin cömertliğini götüreceğiz. Emanet ettiğiniz her bir kurban açık ve şeffaf bir şekilde İslami usullere göre kesilecek ve sizin adınıza mazlum, mağdur ve muhtaçlara ulaştırılacaktır. Bu sayede kardeşlik bilincimiz güçlenecek, buruk gönüllere bayramın neşe ve sevinci taşınacaktır inşallah. Bu vesileyle siz aziz cemaatimizi din görevlilerimize, il ve ilçe müftülüklerimize başvurarak ya da vakfımızın internet sitesi üzerinden bu hayır kervanına katılmaya davet ediyoruz. Bizleri sağlık, huzur ve afiyet içerisinde bayrama ulaştırmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz. 

1) Hac, 22/37.

2) Tirmizî, Edâhî, 1.

3) Tirmizî, Sıfatü’l-kıyâme, 33.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

HUTBEYİ İNDİR

PDF İçin TIKLAYINIZ>>>

WORD İçin TIKLAYINIZ>>>

English (İngilizce) >>>

русский (Rusça) >>>

Deutsche (Almanca) >>>

 عربي (Arapça) >>>

Français (Fransızca) >>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner321
Yorumlar (9)
Hasan (bir vatandaş) 2 hafta önce
24 Haziran 2022 tarihli ve "Kurban: Takvaya Ulaşma Arzusu" konulu cuma hutbesni hazırlayandan Allah razı olsun. Hislerime tercüman oldu.
İmam Kadir 2 hafta önce
Cuma esnasında Hutbeyi Videoyadan açsam olur mu arkadaşlar. Büyük kolaylık. Hayırlı cumalar.
Ömer 2 hafta önce
Dişi hayvanlar sürülerde zaten daha fazla olur ne alaka dişi hayvanları tercih etmemek
MESUT SARIDAYI 2 hafta önce
Hayırlı cumalar, ALLAH kabul etsin inşAllah
SADEDDİN BİLGİN ARPALIK KÖYÜ CAMİİ İMAM-HATİBİ ÇORUM 2 hafta önce
HUTBE İNDİRMEDE WORD NDİRME ŞEKLİ ÇALIŞMIYOR ÇAÖIŞTIRIÖIRSA İYİ OLA AK DİYORUZ PDR İNDİRME ÇALIŞIYOR
Mustafa Turhan 2 hafta önce
Selamün Aleyküm. Değerli Diyanet Haber çalışanları. Öncelikle böyle güzel hizmetlerde bulunduğunuz için hepinizden Rabbim CC razı olsun. Sizlerden bir şey rica etsem hadsizlik etmiş olmam inşAllah. Biliyorum çok yoğunsunuz. Bu dava yolunda bir lahzanın bile büyük bir kıymet-i harbiyesi var.
Hutbeleri Word formatında da yayınlarsanız çok memnun olurum. Allah sizlerden binlerce defa razı olsun.
Normalde de zaten Word formatında veriyorsunuz ama geçen haftanın hutbesi PDF idi, yarının hutbesi Word olarak verilmiş ama indirme bağlantısı şeklinde değil, düz bir yazı olarak görünüyor.
İlgilenirseniz çok memnun olurum. Rabbime emanetsiniz inşAllah. Rabbim tüm hizmetlerinizde muvaffakiyetler nasip eylesin inşAllah.
Hayırlı geceler, Hayırlı Cumalar inşAllah.
Mahmut Gönül 2 hafta önce
Word dosya indirilmiyor geçen hafta da word dosya yoktu. İlgilenirseniz sevinirim. Hayırlı cumalar
Ali 2 hafta önce
Hutbeleri Word olarak yüklerseniz memnun oluruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın