banner268

banner250

Reyhanlı'ya 28 altın taç

banner265

Reyhanlı İlçe Müftülüğüne bağlı Abdurrahman-Gülizar Karadeniz Kız Kur’an Kursunda hafızlıklarını tamamlayan öğrenciler için Reyhanlı M. Fatih Tosyalı Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda Hafızlık İcazet Merasimi düzenlendi.

Hatay Müftülüğü 26.11.2019, 23:45
Reyhanlı'ya 28 altın taç
© Diyanet Haber

Reyhanlı Tevhid Camii İmam-Hatibi Mehmet Cemiloğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından hoş geldin konuşması yapan kurs yöneticisi Fatma Arıkoğlu, teşriflerinden dolayı misafirlere teşekkür etti.

Reyhanlı İlçe Müftüsü Murat Akçay ise Kur’an öğretiminin öneminden bahsetti. Teşriflerinden dolayı misafirlere teşekkür etti, gayretlerinden dolayı öğreticiler ve öğrencileri tebrik etti.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu konuşmasında, “İslam Tarihinde ilk eğitim kurumunun “Daru’l-Erkam” olduğunu, Allah Rasulu (s.a.s.) tarafından kurulduğunu ve Ashab-ı Kiram’ın burada bizzat Peygamber Efendimiz’den (s.a.s.) aldığını belirterek “Kur’an hizmetinde ilk atama Mus’ab b. Umeyr (r.a.) ile olmuştur. Medine’den gelen ve İslam’ı kabul edenler Allah Rasulü’nden kendilerine bir öğretici vermesini istemeleri üzerine Mus’ab b. Umeyr görevlendirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

“Kur’an eğitiminin müesseseleşmesi ise Suffe ile olmuştur.” diyen Kavillioğlu şöyle devam etti:

 Burada eğitim görenlere de “Ashab-ı Suffe” denmiştir. Mescid-i Nebevî’nin bir köşesinde kalmışlar ve eğitim görmüşlerdir.

Daha sonra; Mekke’de Muaz b. Cebel ve Abdullah b. Abbas, Kufe’de Abdullah b. Mes’ud, Basra’da Musa el-Eş’ari, Şam’da ise Ebu’d-Derda Kur’an hizmetlerinde bulunmuşlar ve talebe yetiştirmişlerdir.

Yine Suffe’de tedris-i saadetten geçen sahabiler dünyanın dört bir tarafına yayılarak İslam’ı anlattılar. Talebe yetiştirdiler ve İslamın yayılması için gayret ettiler.”

Kavillioğlu son olarak, Kur’an’ı anlamak gerektiğini, ondaki emir ve yasakları, verilen haberlerden ibret alarak Kur’an’ın yaşanması, hayata tatbik edilmesi gerektiğini bunu yapanların karşılığını dünyada ve ahirette göreceklerini ve Kur’an’ın ahirette şefaatine nail olacaklarını, peygamberimizin efendimizin (s.a.s.), “Oruç ve Kur’an kıyamet günü sahibine şefaatçı olacaktır.” buyurduğunu, dolayısıyla Kur’an’a hizmet edenlerin, ona destek olanların, onu okuyanların, ezberleyenlerin, bunlara yardımcı olanların, hem dünyada hem ahirette bunun karşılığını göreceğini ifade edip, hafızların anne-babasını, hocalarını tebrik etti, Reyhanlı’da görev yapan din görevlilerine ve Kur’an kursu öğreticilerine teşekkür etti, başarılar diledi.

Yapılan konuşmaların ardından hafızlara taçları takıldı ve hediyeler verildi.

Programa Kaymakam Ali Candan, il müftüsü Hamdi Kavillioğlu, il müftü yardımcıları İrfan Açık ve Nazife Sağlamoğlu, ilçe emniyet müdürü Hayri Şahin, ilçe müftüsü Murat Akçay, kurum müdürleri, öğrencilerin aileleri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)