banner250

banner203

Dörtyol’da Mevlid-i Nebi konferansı

Hatay Dörtyol Müftülüğü Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle bir program düzenledi.

Hatay Müftülüğü 19.11.2018, 12:39
Dörtyol’da Mevlid-i Nebi konferansı
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama 1 Daire Başkanı Dursun Ali Coşkun’un konuşmacı olarak katıldığı konferansa Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, ilçe müftüleri, kurum müdürleri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Program, İstiklal Marşı’nın okunmasını müteakip Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programın açış konuşmasını yapan Dörtyol İlçe Müftüsü Bilal Kadı,  Peygamber Efendimiz’in (s.a.s.) İslam'ı tebliğinde yanında olanların daha çok gençler olduğunu ifade etti.

Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu ise Peygamber Efendimiz’in (s.a.s.) yaşanan hayatın tüm alanlarında gençleri istihdam ettiğini ifade ederek şöyle devam etti:

“Bizzat Peygamber Efendimiz (s.a.s.) tarafından Medine’ye öğretmen olarak gönderilen Mus’ab b. Ümeyr, Yemen’in dini hayatını şekillendiren ve olaylara yaklaşım tarzıyla içtihadın alemi olan Muâz b. Cebel, Habeşistan’a İslam’ın mührünü vuran Cafer b. Ebi Talib, Allah Resulü’nün Suriye’ye sevk ettiği orduya komutan olarak tayin ettiği Üsâme b. Zeyd bu çerçevede zikre değer şahsiyetlerdir. Bununla birlikte Peygamber Efendimiz'in gözetiminde yetişen Ashab-ı Suffe’nin; Ebu Hureyre, Abdullah b. Abbas, Abdullah b. Ömer, Muaz b. Cebel, Enes b. Malik, Zeyd b. Harise, Abdullah b. Mes’ud, Zübeyr b. Avvâm, Sa’d b. Ebi Vakkâs, gibi gençlik çağını mutluluk asrına dönüştüren seçkin gençlerin İslam medeniyetinin iman, bilgi, hikmet, marifet ve ahlakla neşvünema bulmasındaki doğrudan katkıları şüphe götürmeyen bir hakikattir.”

Ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Atama 1 Daire Başkanı Dursun Ali Coşkun’un konferansı başladı.

Coşkun, “Hz. Peygamber ve Gençlik” konulu konferansında şunları kaydetti:

“Şu ana kadar Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Peygamber Efendimiz’in (s.a.s.) doğumunu miladi takvime göre kutluyorduk. Bundan sonra hicri takvime göre ve ‘Mevlid-i Nebi Haftası’ olarak kutlayacağız. Bu seneki temamız ‘Peygamberimiz ve Gençlik’ olarak belirlendi. Hz. Âdem’den Peygamber Efendimiz’e (s.a.s.) kadar gelen bütün peygamberler, gençler üzerinde önemle durmuşlardır. Gençlerin ve gençliğin inşası için çalışmışlardır.” 

Hz. İbrahim’in gençliğinde putlarla olan mücadelesini, oğlu İsmail’in gençliğinde Allah’a (c.c.) olan teslimiyetini, Yusuf (a.s.)’ın genç yaşta kendisini haramlardan koruduğunu ve birçok imtihanla karşılaştığını hatırlatan Coşkun, Lokman (a.s.)’ın oğluna hitaben yaptığı nasihatlerini katılımcılarla paylaştı.

Atama 1 Daire Başkanı Dursun Ali Coşkun, İslam’ın ilk yıllarından itibaren Peygamber Efendimiz’in (s.a.s.) etrafında bulunanların büyük bir çoğunluğunun gençlerden oluştuğunu ve  Efendimiz’in bir çok önemli görevi gençlere emanet ettiğini belirterek konferansını tamamladı.
 

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?