banner250

banner203

4-6 yaş Kur’an kursu âmin alayı

Hatay’ın Antakya İlçesi Tomurcuk 4-6 Yaş Kur’an Kursu öğrencileri için bir Osmanlı geleneği olan “Âmin Alayı” düzenlendi.

Hatay Müftülüğü 21.01.2019, 12:22
4-6 yaş Kur’an kursu âmin alayı
© Diyanet Haber

Program, Tomurcuk 4-6 Yaş Kur’an Kursu öğrencilerinin, ilahiler eşliğinde Türk bayrağını ve Kur’an-ı Kerim’i öperek camiye girmeleriyle başladı.

Ardından camiyi dolduran velilere hitap eden Antakya İlçe Müftüsü Necati Şafak, Osmanlı’da halk arasında “âmin alayı” olarak adlandırılan bu törene “bed’-i besmele cemiyeti” de denildiğini belirterek şöyle devam etti:

“Âmin alayı genellikle kandil, pazartesi veya perşembe günleri düzenlenirdi. Okula başlayacak çocuğun ailesi bir gün önceden mektebin hocasına haber gönderirdi. Hoca da merasim günü çocukları sıraya dizer, öndekiler yüksek sesle ve koro halinde ilahiler okur arkadakiler de beyit aralarında “âmin!” diye bağırarak neşe içinde çocuğun evine gelirlerdi.

Âmin alayı eve gelince hoca dua eder, arkasından herkes “âmin!” derdi. Daha sonra çocuk, önceden süslenerek hazırlanmış bir arabaya veya ata bindirilirdi. İlahiler söylenerek evden çıkılırdı. Sokaklarda bu şekilde bir müddet dolaşılarak çocuk mektebe getirilirdi. Hocasından ilk dersini aldıktan sonra onun ve davetlilerin ellerini öper, talebelerden birisi aşr-ı şerif okur ve hocanın yaptığı dua ile tören biterdi. Âmin alayı geleneği, çocuklarda büyük bir heyecan ve öğrenme isteği meydana getirirdi.

Bugün bizler de bu geleneği yaşatmak için böyle bir program düzenledik. Yavrularımız bir dönem boyunca eğitim aldılar, pek çok şey öğrendiler. Bu öğrendikleri şeyleri velilerine göstersinler, okulun stresini yorgunluğunu atsınlar ve diğer yavrularımıza bir teşvik olsun diye bu program hazırlandı. Yavrularımıza başarılar diliyorum.”

Program, öğrencilerin okuduğu ilahi ve aşr-ı şeriflerin ardından yapılan dua ile sona erdi.

Günün anısına öğrencilere hediyeler verildi.

Miraç Camii’nde düzenlenen programa, Antakya İlçe Müftüsü Necati Şafak, müftülük personeli, Kur’an kursu öğreticileri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?