banner331

banner319

Müftü Fakirullahoğlu gençlere seslendi: Kur'an'ı hayatınıza rehber edinin

Hakkari Müftülüğünce düzenlenen programda gençlerle buluşan İl Müftüsü Fakirullahoğlu, “Kur’an-ı Kerim'i hayatınızda rehber edinin.” dedi.

Hakkari Müftülüğü 10.03.2022, 14:13
Müftü Fakirullahoğlu gençlere seslendi: Kur'an'ı hayatınıza rehber edinin
© DİHA

Hakkari İl Müftüsü İsmail Fakirullahoğlu, gençlerle buluştu.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi’nde gençlere hitap eden İl Müftüsü Fakirullahoğlu, “Peygamber Efendimiz (s.a.s.) Mekke’den Medine’ye göç ettiğinde yaptığı ilk şey hurma ağaçları ve çalı çırpıdan bir mescit inşa etmek oldu. İşte o mescitte, Bizans'ı yere seren, imparatorlukları çökerten, Hz. Ebubekir, Hz Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali gibi sahabeler yetişti. O günden bu güne bu coğrafyada ezanlar okunmaya, namazlar kılınmaya ve Yüce Allah’ı tanıyan gençler yetişmeye devam etti. Binalar insanları yetiştirmez. İnsanlar birbirini yetiştirir. Zaman ve mekan önemlidir. Ama dava, ruh ve gönül işidir. Bu dava vesilesiyle sizlerle bir arada olmaya, sevinç ve acılarınızı paylaşmaya çalışan din görevlilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Müftü Fakirullahoğlu, gençlere şu tavsiyelerde bulundu:

"Nefsimiz, midemiz, göz ve kulaklarımızla, yakınlarımız ve komşularımıza karşı ağır bir imtihandan geçirildiğimiz bir devirde yaşıyoruz. Bunu iyiye veya kötüye çevirmek bizim elimizde. Furkan Suresi'nde Yüce Allah’ın; ‘Keşke Peygamberle beraber bir yol tutsaydım, vay başıma gelene. Keşke falancayı dost edinmeseydim.’ buyruğundan hareketle faydası olmayan kişileri dost edinmeyin. Ömrünüzü Allah yolunda ilim irfan öğrenerek geçirin. Ezanı duyduğunuzda Allah için secde edin. Hayatınız boyunca namazları terk etmeyin. Yüce Allah’ın 1450 yıl öncesinden sıkı sıkı sarılmamızı emrettiği Kur’an-ı Kerim'i hayatınızın en önemli parçası yapın ve rehber edinin. O’nu okuyun ve O'nunla amel edin.  Ayette geçtiği gibi dünyaya gelme sebebimiz olan anne ve babamıza öf bile demeyin.  Onları ötelemeyin. Yaşadıkları müddetçe hizmetlerinde bulunun. Onların duası size cennet kapısını açacak. Zamanınızı boş ve faydasız işlerle geçirmeyin. Okuyun."

Programda İl Müftülüğü Şube Müdürü Mikail Polat, Müftülüğün gençlik hizmetleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Gençlerin görüş ve isteklerinin de alındığı program, yapılan ikram ile son buldu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner332
Yorumlar (0)