Hakkari’de "Çocuk İhmal ve İstismarı" konulu sunum

İl Kültür Müdürlüğüne ait konferans salonunda yapılan sunuma İl Müftüsü Faruk Gürbüz, il müftü yardımcıları, şube müdürleri, vaizler ve müftülük personeli ile Kur’an Kursu görevlileri katıldı.

Hakkari Müftülüğü 21.01.2019, 20:24
Hakkari’de "Çocuk İhmal ve İstismarı" konulu sunum
© Diyanet Haber
banner197

Program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Çocukların büyüme ve gelişimlerini olumsuz etkileyen fiziksel, cinsel ve duygusal istismarın önlenmesinde görevlilerin duyarlı olmalarını sağlamak ve donanımlarını arttırmak amacıyla Müftülüğün talebi doğrultusunda İl Sağlık Müdürlüğünde sosyal çalışmacı olarak görev yapan Mikail Aktürk; “Çocuk İhmal ve İstismarı “ konulu bir sunum yaptı.

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilisine, verdiği faydalı bilgiler nedeniyle teşekkür ederek konuşmasına başlayan İl Müftüsü Faruk Gürbüz, “Bilindiği üzere Başkanlığımız ‘Gençliğe Değer Projesi’ adı altında bir proje geliştirdi. Bu kapsamda gençlerle ilgilenmemiz, zaman zaman toplantılar yapmamız, onlarla ilgili yaptığımız çalışmalar ile planladığımız faaliyetlerimiz hakkında görüş ve önerilerini almamız önem arz etmektedir. Onların dertlerini dinleyip, sorunlarının giderilmesine yardımcı olmalıyız.” dedi.

Gürbüz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gerek Başkanlığımızca açılan gerekse Valiliğimizce tasarlanan yardım kampanyalarında azami özen göstererek yardım toplama faaliyetlerini ilgili mevzuat çerçevesinde yürütmeliyiz. Cami cemaati ile muhitimizdeki diğer vatandaşlara helal ve haram duyarlılığı kazandırarak özellikle kaçak elektrik kullanımı ve faizle kredi almak gibi konuların önüne geçmek için gerekli gayreti göstermeliyiz.”

Müftü Gürbüz konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: 

“Hizmetin sadece cami ile sınırlı olmadığından hareketle camimiz bünyesinde taziye evi vb. gibi mekanlar var ise taziye dışındaki günlerde de okuma salonu gibi kullanılmak üzere gençlerin istifadesine sunmalıyız. Her hafta en az bir aileye ziyaret gerçekleştirmeliyiz. Vatandaşlarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya gayret etmenin yanında biz de Müftülüğümüzce okunmasında fayda mülahaza edilen kitapları her ay okumalı, çıkaracağımız  özeti müftülüğümüze teslim etmeliyiz.”

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)