banner331

banner319

Erbaş: İyilikte yardımlaşmak kötülükte yardımlaşmanın önüne geçmedikçe insanlık huzur bulamaz

Mekke'de düzenlenen basın mensuplarıyla bayramlaşma programında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "İyilikte yardımlaşmak, kötülükte ve günahta yardımlaşmanın önüne geçmedikçe dünya ve insanlık huzur bulamaz." dedi.

Hac Günlüğü 10.07.2022, 21:11
Erbaş: İyilikte yardımlaşmak kötülükte yardımlaşmanın önüne geçmedikçe insanlık huzur bulamaz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Diyanet İşleri Başkanlığı 2022 Yılı Hac Organizasyonu" kapsamında kutsal topraklarda görev yapan gazetecilerle bayramlaşma programında bir araya geldi.

Mekke'de ve Medine'de yapılan haberlerin, vatandaşların gönlünde hac ile Beytullah ile Arafat, Müzdelife ve Ravza ile ilgili güzelliklerin artmasına vesile olduğuna işaret eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Bu da sizin için bir sadaka-i cariyedir aynı zamanda. Güzelliklerin yaygınlaşması, mutlulukların paylaşılması, buna vesile olmak bir nafile ibadettir. Siz hem haccınızı yaptınız hem nafile ibadet yapmaya devam ediyorsunuz. Cenab-ı Hakk niyetlerinizi halis eylesin, samimiyetinizi artırsın ve yapmış olduğunuz bu faaliyetlerinizi de amel defterinizde karşınıza en güzel bir şekilde çıkarsın." duasında bulundu.

"İyilikler paylaşıldıkça çoğalıyor”

Basın mensuplarının bayramını tebrik eden Erbaş, basın mensuplarının şahit oldukları güzellikleri, haber ve yazılarıyla tüm dünyaya duyurduklarını ifade ederek, "İyilikler, güzel işler, güzel haberler paylaşıldıkça çoğalıyor. Kötü haberler de paylaşıldıkça çoğalıyor. İyiliği nasıl yayabiliriz, yaygınlaştırabiliriz, haberlerimizle, mesajlarımızla, yazılarımızla, televizyon haber ve programlarımızla. Derdimiz bu." dedi.

"İyilikte yardımlaşmak, kötülükte yardımlaşmanın önüne geçmedikçe insanlık huzur bulamaz"

"Yeryüzünde iyilik egemen oluncaya kadar bizim çalışmamız lazım" ifadesine yer veren Başkan Erbaş, "Allah-u Teala takvadan önce "Birr" kelimesini kullanıyor. Birr, iyilik demek. İyilikte yardımlaşınız, takvada yardımlaşınız diyor. Bu bizim iyilikte yardımlaşmamız demek, takvada yardımlaşmamız anlamına geliyor şu manzara. Sonra günahta yardımlaşmayınız diyor. İyilikte yardımlaşmak, kötülükte ve günahta yardımlaşmanın önüne geçmedikçe dünya ve insanlık huzur bulamaz." diye konuştu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)