banner297

banner319

Yunus Emre vefatının 701'inci yılında Eskişehir'deki türbesinde anıldı

banner265

Büyük Türk düşünürü, mutasavvıf ve halk şairi Yunus Emre, vefatının 701'inci yılında Eskişehir'in Mihalıççık ilçesindeki kabri başında anıldı.

Gündem 06.05.2022, 17:59
Yunus Emre vefatının 701'inci yılında Eskişehir'deki türbesinde anıldı
© AA

Eskişehir Valiliğince organize edilen Yunus Emre Anma Haftası'nın başlaması dolayısıyla Yunus Emre Külliyesi ve Türbesi'nde gerçekleştirilen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

- "Kardeşliğin vicdan sesidir"

Vali Erol Ayyıldız ise vefatının üzerinden 7 asır geçmesine rağmen Yunus Emre'nin bıraktığı hoş sedanın 7 iklim, 7 coğrafyada yankılanmaya ve gönülleri birleştirmeye devam ettiğini söyledi.
Yunus Emre'nin, Anadolu'da en çok makamı bulunan kişi olduğunu belirten Ayyıldız, şu ifadeleri kullandı:

"Anadolu ve dünya onu o kadar sevmiştir ki hem gönüllerinde hem de topraklarında ona makamlar vermiştir. Hıfzedilen şiirleri, ilahileri yüzlerce yıl mevlitlerde, cuma gecelerinde, ramazanlarda, teravihlerde, doğumlarda, kulaklarımıza ve gönüllerimize işlemiş, tabiri caizse aşık, derviş, 'Bizim Yunus', Anadolu insanının bütün hislerine tercüman olmuştur. Yunus Emre, Anadolu irfanının eksilmeyen şiir dili, kardeşliğin vicdan sesidir. Onun 7 asır önceden gelen sesinin, savaşların bütün hızıyla devam ettiği bugünün dünyasında ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlıyoruz."

Konuşmaların ardından tören, Kur'an-ı Kerim tilaveti, şiirler ve ilahilerin seslendirilmesiyle sona erdi.

Çeşitli etkinliklerle devam edecek Yunus Emre Anma Haftası, 10 Mayıs'ta sona erecek.

Kaynak: AA
banner276
Yorumlar (0)