banner203

banner250

Teröristlerin yaktığı tarihi camiden 4 yıl sonra ezan sesi yükselecek

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, PKK'lı teröristlerin ateşe vererek tahrip ettiği ata yadigârı Fatih Paşa Camii (Kurşunlu Camii) 4 yıl aranın ardından bugün yeniden ibadete açılacak.

Diyanet Haber 07.03.2019, 13:12
Teröristlerin yaktığı tarihi camiden 4 yıl sonra ezan sesi yükselecek
© Diyanet Haber

PKK'lı teröristlerin yaktığı tarihi Kurşunlu Camii, Regaib Kandili'nde ibadete açılacak

Hiçbir kutsal tanımayan PKK’lı teröristlerin dört yıl önce ateşe verdiği Diyarbakır Kurşunlu Camii (Fatih Paşa Camii) Regaib Kandili dolayısla bu gece ibadete açılacak.

PKK'lı teröristlerin şehirlerde kazdıkları çukurlar, kurdukları barikatlar, tuzakladıkları patlayıcıları infilak ettirerek gerçekleştirdikleri saldırılar sonucu zarar gören Sur ilçesindeki 500 yıllık Fatih Paşa Camii'nin restorasyonu tamamlandı.

1516 yılında Diyarbakır'a vali olarak atanan Bıyıklı Mehmet Paşa tarafından inşa edilen ve üst örtüsünün kurşun ile kaplanmasından dolayı halk arasında "Kurşunlu Cami" olarak bilinen tarihi Fatih Paşa Camii, “İl Buluşmaları” kapsamında Diyarbakır'da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın da katılımıyla düzenleecek "Regaib Kandili Özel" programıyla yeniden cemaatine kavuşacak.

Açılış programı ve "Regaib Kandili Özel" programı Diyanet TV ve TRT-1 kanalları ile Diyanet Haber sitemizden canlı olarak yayınlanacak.

Regaib Kandili gecesinde, PKK'lı teröristlerce ateşe verilerek kullanılamaz hale gelen Osmanlı yadigârı Fatih Paşa Camii'nden, 4 yıl aradan sonra yeniden ezan sesi yükselecek.

Cami yaklaşık dört yıl önce, terör örgütü PKK tarafından ateşe verilerek tahrip edilmiş ve içinde bulunan Kur'an-ı Kerim’ler de tamamen yanmıştı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (3)
Mustafa ÇOLAK 3 yıl önce
Allah devletimize ve müslüman MİLLETİMİZE zeval vermesin.
Mustafa BAYAR 3 yıl önce
Allah hayırseverlerden ve emeği geçenlere Bu gecenin hürmetine peygamberimizin şefaatine nail eylesin.
Ali Rıza Çolak 3 yıl önce
Allah devletimize milletimize zeval vermesin
Bayrağımızı indirtmesin
ezanlarimizi asla susturtmasin
İslam alemine birlik beraberlik nasip etsin
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?