banner203

banner250

Prof. Dr. Sezgin Son Yolculuğuna Uğurlandı

94 yıllık ömrünü İslam Bilim Tarihine adamış, İslam dünyasının büyük ilim adamlarından Fuat Sezgin ahirete uğurlandı.

Diyanet Haber 01.07.2018, 14:36
Prof. Dr. Sezgin Son Yolculuğuna Uğurlandı

İstanbul Fatih camiinde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazında binlerce Müslüman büyük ilim adamı Fuat Sezgin için duaya durdu.

Cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof Dr. Ali Erbaş kıldırdı.

Erbaş namaz öncesi yaptığı konuşmada Sezgin'in 94 yıllık ömrünü ilim uğrunda vakfettiğini, nice eserler verdiğini, insanlığın yolunu aydınlatmak için gece gündüz demeden gayret ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Sezgin'in İslam dünyasına, ilim yolcularına örnek olacak çok güzel işler yaptığını ifade eden Başkan Erbaş, "İnşallah bizler de onun yolunda oluruz" dedi.

Erdoğan: İlim Noktasında Nasıl Kararlı Bir İnsan Olduğunu Gördüm

İlim ve siyaset dünyasından yüzlerce Müslümanın saf tuttuğu cenaze namazına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da katıldı. Erdoğan, cenaze töreninde yaptığı konuşmada, Prof. Dr. Sezgin'i tanıdığı andan itibaren ilim noktasında nasıl kararlı bir insan ve nasıl bir vatan sevdalısı olduğunu gördüğünü kaydetti.

Fuat Sezgin'in hayatı boyunca birçok eseri olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gerek İslam, bilim, düşünce, fizik, tıp, astronomi ve diğer alanlarda kaleme aldığı bu eserleriyle birlikte olayı şöyle cilt olarak raflara dizdiğimizde 1300 ciltlik bir eser ki bunun bir takımı da Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'nde yerini almış vaziyette" şeklinde konuştu.

Fuat Sezgin ile 2008'de İslam Bilim ve Teknoloji Müzesini kurduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"İnşallah müzenin yanına da bugün defnini yapacağız. Öyle bir arzusu, talebi daha önce de olmuştu ve bu vesileyle attığımız bu adımda da buna bir ilave yapalım istedik. 2019 yılını inşallah Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Yılı olarak ilan edeceğiz. Bunun da talimatını verdik. İnşallah bu da hem bilim tarihimiz için hem ilim irfan tarihimiz için hayırlara vesile olur. Bu da bizim onun manevi noktadaki hayatı için bir izdüşümü olur diye düşünüyorum"

Konuşmasının ardından Erdoğan ile birlikte Başbakan Yıldırım, TBMM Başkanı Kahraman, Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş Prof. Dr. Sezgin'in tabutuna omuz vererek, cenaze aracına kadar taşıdı.

Sezgin'in cenazesi defnedilmek üzere Gülhane Parkı'na götürüldü.

Prof. Dr. Sezgin’in cenaze namazına TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, kabine üyeleri, siyasiler ve akademisyenler de katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (1)
abdullah 3 yıl önce
rabbim merhamet eylesin. islam ümmeti adına onu en güzel şekilde mükafatlandırsın. انا لله وانا اليه راجعون
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?