banner250

banner246

Kur'an ve sünnet bütünlüğüne aykırı bulunan siteye engel

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunun incelediği eserde Kur'an ve sünnet bütünlüğüne aykırı durum tespit edildi.

Diyanet Haber 05.02.2019, 08:40
Kur'an ve sünnet bütünlüğüne aykırı bulunan siteye engel
© Diyanet Haber

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından, “Tevhîd‑i Kur’ân Meali” isimli eser üzerinde yapılan inceleme neticesinde; eserin baştan sona müellifin Kur’an ve sünnet bütünlüğüne aykırı mesnetsiz bir takım görüşleri, felsefî ve mistik kabulleri ile dolu olduğu, ahkâm âyetlerinin bir takım indi ve kabul edilmesi mümkün olmayacak şekilde yorumlanarak yok sayıldığı, İslam inancıyla bağdaşması mümkün olmayacak şekilde tercüme edilmek suretiyle âyetlerin tebdil, tağyir ve tahrif edildiği, hatta yeni âyetler uydurulduğu izlenimini verecek şekilde âyetlerin meallendirildiği tespit edilen, “Tevhîd‑i Kur’ân Meali” şeklinde internet üzerinden yayınlanan eserin web sayfalarına erişiminin engellenmesi talep edildi.

Diyanet'in "erişim engeli" talebi

703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Kur'an-ı Kerim meallerinin Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca, Diyanet İşleri Başkanlığı, kamu kurumları, özel kişi ve kuruluşların talebi üzerine veya resen inceleneceği ya da incelettirileceği bildirilmişti. Kararnamede, inceleme sonunda İslam'ın temel nitelikleri açısından sakıncalı olduğu Kurul tarafından tespit edilen meallerin, Başkanlığın yetkili ve görevli merciye müracaatı üzerine, basım ve yayımının durdurulmasına, dağıtılanların toplatılmasına ve imha edilmesine karar verilebileceği ifade edilmişti.

Kanun Hükmünde Kararnamede, yayının internet ortamında yapılması halinde, Başkanlığın müracaatı üzerine, bu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesinin yetkili kurumlardan istenebileceği kaydedilmişti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hukuk Müşavirliği söz konusu mealin internet ortamında yayınlanmasının İslam dininin temel nitelikleri açısından sakıncalı olduğu, halk arasında intişarının sahih İslam inancına zarar vereceği, halkın zihinlerinde karışıklığa sebebiyet vereceğinden ve din istismarı yapıldığından dolayı 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 5 inci maddesinin 5 inci fıkrası uyarınca gerekli işlemlerin yapılması talebiyle mahkemeye başvurdu.

Mahkemenin kararı

Ankara 4. Sulh Ceza Hâkimliği, Diyanet İşleri Başkanlığının başvurusunu kabul ederek eklerde sunulan ilgili siteye ait linkleri inceledi ve başkanlığın belirttiği gerekçeler lehinde karara bağlayarak siteye erişim engeli getirdi. 

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (16)
Neslihan 2 yıl önce
MaşaAllah sübhanAllah RABBİM yar ve yardımcınız olsun
Turgut 2 yıl önce
MaşAllah, başkanımızı tebrik ediyorum. Onu seviyoruz
Ferhat Yıldırım 2 yıl önce
Elhamdülillah
Hüsni kaya 2 yıl önce
Bütün dini cemaatler Vakıflar dernekler Diyanet'in şemsiyesi altında toplanmalı Ayrıca dini konularda söz Söyleyebilecek seviyedeki akademisyenler yazar çizer seyh hoca Her kim varsa din İşleri Yüksek Kurulu Üyeleri ile irtibat halinde olmalı Bütün dini eserler bu kurulun tetkikinden geçmeli
osman oluk 2 yıl önce
D.İ.B. mızı tebrik ediyorum
Miroğlu 2 yıl önce
Diyanet İşleri Başkanlığını tebrik ediyorum. Allah razı olsun. Dini İslama leke sürecek herkesin bu şekilde cezalandırılmasını ve piyasada dolaşan uydurma meal ve hadislerin toplattırılmasını talep ediyoruz.
Muhammed 2 yıl önce
Çok güzel yapmış Diyanet
MUSTAFA TURHAN 2 yıl önce
İşte bu! Diyanet Teşkilatımız çok güzel bir iş yapmış, müminlerin kalplerine beyinlerine ve fikirlerine yanlış bilgi ve düşünceler zerkedebilecek böyle bir girişime dur demiştir. Böylelikle teşkilatımız ülkemizde tek dini otorite vasfını da göstermiş oldu. Ayrıca Başkanlığımızın talebini haklı görüp lehinde karar veren mahkmeyi de kutluyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?