İşte 4+2'nin Bilinmeyenleri

4/b'li çalışanlar hakkında en çok sorulan soruların cevaplarını sizin için araştırdık

İşte 4+2'nin Bilinmeyenleri
banner77

Anayasada yapılan değişikliklere uyum sağlanması amacıyla bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapıldı.

Szöleşmeli personel istihdamı konusunda; 10/5/2018 tarihli ve 7142 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak 9 Temmuz'da yayımlanan 703 sayılı KHK ile, 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanuna “Sözleşmeli personel istihdamı” başlıklı yeni eklenen 10/A maddesinde “Başkanlığın Din Hizmetleri Sınıfına ait kadrolarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli personel istihdam edilebileceği, yapılan atamanın sözleşmenin imzalanmasıyla birlikte geçerlilik kazanacağı, bu madde uyarınca atanan sözleşmeli personelin dört yıl süreyle başka bir yere atanamayacağı, gibi hükümlere yer verildi.


Buna göre;

Ne Zaman tayin İsteyebilecekler?

Yeni eklenen maddeye göre istihdam edilecek 4/B’li personel imzalayacağı sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresi bitiminde, talepleri halinde bulundukları yerde din hizmetleri sınıfına ait kadrolara atanabilecek. Yeni atandığı kadrolu pozisyonunda en az iki yıl görev yaptıktan sonra tayin talebinde bulunabilecek.

Mevcut 4/B Pozisyonunda Çalışanları Nasıl Etkileyecek?

Mevcut 4/B’li pozisyonda çalışanların durumu Cumhurbaşkanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı ile yapılacak görüşmeler neticesinde önümüzdeki günlerde netleşecek.

Eş Durumu Tayinler Nasıl Olacak?

Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirme taleplerinde eşler, 4/B’liye tabi olacak,


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ammar
Ammar - 3 hafta Önce

Bu yasa çıkalı bir yıl oldu. Şİmdi bu yasa güncellendi 4+2 3+1 oldu. Ama hala eski sözleşmeliler konusu bir muamma.
"Mevcut 4/B’li pozisyonda çalışanların durumu Cumhurbaşkanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı ile yapılacak görüşmeler neticesinde önümüzdeki günlerde netleşecek.
" denilen günler hala gelmedi mi acaba?

4 B li imam
4 B li imam - 3 ay Önce

yasanın çıkmasının üzerinden bir yıl geçti fakat eskisözleşmelilerin durumunda bir değişiklik olmadı hakkımız olan kadro için daha kaç yıl bakleyeceğiz

Faruk
Faruk - 8 ay Önce

Bu kararname 9 temmuz 2018 'den öncekileri kapsıyormuş. Yani adam bizden 5 sene sonra imam olacak 4 sene sonrada kadroya geçecek. Bizde avucumuzu yalıyacaz.

Musab
Musab - 1 yıl Önce

Sayın Devlet ricalinden beklentimiz şu en az iki yıl ve üzerinde hizmeti olan 4/B'liye direk kadro hakkı verilsin. Çünkü 2 ila 5 yıl arasında görev yapanlar var şu an.

4 b sözleşmeli
4 b sözleşmeli - 1 yıl Önce

2014 yılından beri sözleşmeli olarak görev yapanlar da inşAllah dâhil edilir. Yoksa tam bir hayal kırıklığı olur.

Yusuf Kadri Muhterem
Yusuf Kadri Muhterem - 1 yıl Önce

4 yıl dolunca müftülüğe geçebilir miyiz? İmamlar 6yıl aynı camide sabit mi kalacak? Nedir durum tam olarak?

Acar
Acar - 1 yıl Önce

Milli Egitim Bakanligi bu sisteme gecis yaptiginda mevcut sozlesmeli personel bu kapsamda tutulmustu ayni sekilde olmasi temenisiyle

Selim 4/B yıllık
Selim 4/B yıllık - 1 yıl Önce

Dördüncü seneye girdik artık kadro bekliyoruz biz düz 4/b lilere aslında direk kadro vermeliler bu sistem artık bundan sonrası için olacaksa olsun


SIRADAKİ HABER