banner250

banner203

İslam'ın temel niteliklerine aykırı sitelere erişim engeli

Mahkeme Diyanet'in başvurusunu kabul etti ve o sitelere erişim engeli geldi.

Diyanet Haber 29.01.2019, 11:00
İslam'ın temel niteliklerine aykırı sitelere erişim engeli
© AA

Diyanet İşleri Başkanlığının talebi üzerine, Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğince, kendisini "mehdi" ve "resul" ilan eden sözde peygamber olduğunu iddia eden kişiye ait 5 internet sitesine erişim engeli getirildi.

Hakimlik, söz konusu Kur'an-ı Kerim meal ve tefsir sitelerinin İslam dininin temel nitelikleri açısından sakıncalı olduğuna hükmetti.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Evrenesoğlu'na ait olduğu belirlenen Kur'an-ı Kerim meali ve tefsir yayını yapan internet sitelerinin, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunca yapılan inceleme sonunda "İslam dininin temel nitelikleri açısından sakıncalı olduğu" tespit edildi.

Kurul, sakıncalı meal ve tefsir yayınlarının erişiminin engellenmesi için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına talepte bulundu. 

Talebi değerlendiren Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği, ilgili kanun maddesi gereğince söz konusu sitelerin İslam dininin temel nitelikleri açısından sakıncalı olduğuna hükmederek, sitelerin erişimini engelledi.

Diyanetin "erişim engeli" talebi

703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Kur'an-ı Kerim meallerinin Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca, Diyanet İşleri Başkanlığı, kamu kurumları, özel kişi ve kuruluşların talebi üzerine veya resen inceleneceği ya da incelettirileceği bildirilmişti. Kararnamede, inceleme sonunda İslam'ın temel nitelikleri açısından sakıncalı olduğu Kurul tarafından tespit edilen meallerin, Başkanlığın yetkili ve görevli merciye müracaatı üzerine, basım ve yayımının durdurulmasına, dağıtılanların toplatılmasına ve imha edilmesine karar verilebileceği ifade edilmişti.

Kanun Hükmünde Kararnamede, yayının internet ortamında yapılması halinde, Başkanlığın müracaatı üzerine, bu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesinin yetkili kurumlardan istenebileceği kaydedilmişti.

İskender Evrenesoğlu, kendisine vahiy geldiğini ve peygamber olduğunu, "Risalet Nurları" isimli kitabın ise vahiy yoluyla Allah tarafından yazdırıldığını iddia ediyor.

Kaynak: AA
banner242
Yorumlar (56)
M. Şirin Kızılkaya 2 yıl önce
Başkanlığımızın bu vb konularda vatandaşlarımızı doğru bilgilendirmesi takdire şayan bir çaba veçalışma olmuştur. Rabbim hak ve hakikat namına çalışıp gayret gösteren ve tüm batıl yollarla mücadele eden başkanlığımızın her ferdinden ebediyen razı olsun inşAllah.
Zeki Koçbıyık 2 yıl önce
Sadece engellemek yetmemeli yaptırımı ve maddi manevi cezası olmalı. Yüce dinimiz İslamı maddi menfaat ve çıkar aracı gibi görmek sadece engellemekle olmaz herhalde.
Abdurrahim Akpınar 2 yıl önce
Çok sevindim emeği geçenleden Allah razıolsun devamı olur inşAllah daha çok insanı zehirleden önlerine grçmek lazım
Ferhat Yıldırım 2 yıl önce
O kadar sevindim ki;sevincimi tarif edemem.Rabbim emeği geçenlerden razı olsun. Dini mübine zarar veren diğer bütün yayın organlarınada aynı şekilde dava açılması dileğiyle
Hasan Mehmet Sözer 2 yıl önce
Allah'a şükürler olsun geç oldu ama iyi oldu zira bir ayet meali arayan o sapığın sitesine yönlendiriliyordu, inşAllah dine aykırı tüm siteler kapatılsın.
İsmail Ernur 2 yıl önce
Allah'ın ayetlerini ve Peygamberimizin hadislerini kendi dar düşüncelerine göre yorumlayan ,kişilerde bir önlem alınmalı.
Mukadder Aydın 2 yıl önce
Çok iyi bir karar tebrikler
Osman AKÇAY 2 yıl önce
Çok iyi oldu bunların devamını bekliyoruz televizyondaki sahte hocaları da engellemenizi rica ediyorum bunlar insanlarn kafalarını karıştırıyor onlara da yasak gelmeli
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?