İslam'ın temel niteliklerine aykırı sitelere erişim engeli

Mahkeme Diyanet'in başvurusunu kabul etti ve o sitelere erişim engeli geldi.

AA
İslam'ın temel niteliklerine aykırı sitelere erişim engeli
banner77

Diyanet İşleri Başkanlığının talebi üzerine, Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğince, kendisini "mehdi" ve "resul" ilan eden sözde peygamber olduğunu iddia eden kişiye ait 5 internet sitesine erişim engeli getirildi.

Hakimlik, söz konusu Kur'an-ı Kerim meal ve tefsir sitelerinin İslam dininin temel nitelikleri açısından sakıncalı olduğuna hükmetti.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Evrenesoğlu'na ait olduğu belirlenen Kur'an-ı Kerim meali ve tefsir yayını yapan internet sitelerinin, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunca yapılan inceleme sonunda "İslam dininin temel nitelikleri açısından sakıncalı olduğu" tespit edildi.

Kurul, sakıncalı meal ve tefsir yayınlarının erişiminin engellenmesi için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına talepte bulundu. 

Talebi değerlendiren Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği, ilgili kanun maddesi gereğince söz konusu sitelerin İslam dininin temel nitelikleri açısından sakıncalı olduğuna hükmederek, sitelerin erişimini engelledi.

Diyanetin "erişim engeli" talebi

703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Kur'an-ı Kerim meallerinin Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca, Diyanet İşleri Başkanlığı, kamu kurumları, özel kişi ve kuruluşların talebi üzerine veya resen inceleneceği ya da incelettirileceği bildirilmişti. Kararnamede, inceleme sonunda İslam'ın temel nitelikleri açısından sakıncalı olduğu Kurul tarafından tespit edilen meallerin, Başkanlığın yetkili ve görevli merciye müracaatı üzerine, basım ve yayımının durdurulmasına, dağıtılanların toplatılmasına ve imha edilmesine karar verilebileceği ifade edilmişti.

Kanun Hükmünde Kararnamede, yayının internet ortamında yapılması halinde, Başkanlığın müracaatı üzerine, bu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesinin yetkili kurumlardan istenebileceği kaydedilmişti.

İskender Evrenesoğlu, kendisine vahiy geldiğini ve peygamber olduğunu, "Risalet Nurları" isimli kitabın ise vahiy yoluyla Allah tarafından yazdırıldığını iddia ediyor.

AA

YORUM EKLE
YORUMLAR
M. Şirin Kızılkaya
M. Şirin Kızılkaya - 6 ay Önce

Başkanlığımızın bu vb konularda vatandaşlarımızı doğru bilgilendirmesi takdire şayan bir çaba veçalışma olmuştur. Rabbim hak ve hakikat namına çalışıp gayret gösteren ve tüm batıl yollarla mücadele eden başkanlığımızın her ferdinden ebediyen razı olsun inşAllah.

Zeki Koçbıyık
Zeki Koçbıyık - 6 ay Önce

Sadece engellemek yetmemeli yaptırımı ve maddi manevi cezası olmalı. Yüce dinimiz İslamı maddi menfaat ve çıkar aracı gibi görmek sadece engellemekle olmaz herhalde.

Abdurrahim Akpınar
Abdurrahim Akpınar - 6 ay Önce

Çok sevindim emeği geçenleden Allah razıolsun devamı olur inşAllah daha çok insanı zehirleden önlerine grçmek lazım

Ferhat Yıldırım
Ferhat Yıldırım - 6 ay Önce

O kadar sevindim ki;sevincimi tarif edemem.Rabbim emeği geçenlerden razı olsun. Dini mübine zarar veren diğer bütün yayın organlarınada aynı şekilde dava açılması dileğiyle

Hasan Mehmet Sözer
Hasan Mehmet Sözer - 6 ay Önce

Allah'a şükürler olsun geç oldu ama iyi oldu zira bir ayet meali arayan o sapığın sitesine yönlendiriliyordu, inşAllah dine aykırı tüm siteler kapatılsın.

İsmail Ernur
İsmail Ernur - 6 ay Önce

Allah'ın ayetlerini ve Peygamberimizin hadislerini kendi dar düşüncelerine göre yorumlayan ,kişilerde bir önlem alınmalı.

Mukadder Aydın
Mukadder Aydın - 6 ay Önce

Çok iyi bir karar tebrikler

Osman AKÇAY
Osman AKÇAY - 6 ay Önce

Çok iyi oldu bunların devamını bekliyoruz televizyondaki sahte hocaları da engellemenizi rica ediyorum bunlar insanlarn kafalarını karıştırıyor onlara da yasak gelmeli


SIRADAKİ HABER