banner250

banner203

Evlad-ı Fatihan’dan Ecdad'a Vefa

Ecdadımızın Balkan topraklarına vurduğu mühürler torunları tarafından yapılan restorasyon ve bakımla hala dimdik ayakta.

Diyanet Haber 18.11.2018, 18:01
Evlad-ı Fatihan’dan Ecdad'a Vefa
© Diyanet Haber

Mevlid-i Nebi Haftası programları kapsamında Kosova’ya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Restorasyonu 2005 yılında Türkiye Diyanet Tarafından yaptırılan Sultan Murat Hüdavendigar Türbesini ziyaret ederek dua etti.

Kominizmin baskısı altında kalan Balkan toprakları ecdadımızın yüzlerce hatırasıyla bugüne ışık tutuyor. Restorasyonu 2008 yılında Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yapılan Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi 1. Kosova savaşının meydana geldiği yerde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Kosova Savaşı ve Sultan Murat Hüdavendigar

15 Haziran 1389 salı günü Kosova ovasında I.Murad liderliğinde Kütahya ve Hamid sancakbeyleri ve diğer anadolu beyleri ile müttefik Balkan ordusu karşı karşıya geldi.

Osmanlıların Balkanlar'daki ilerlemeleri ve Sofya, Niş, Manastır gibi önemli yerleri ele geçirmeleri Haçlı Seferi'nin düzenlenmesine sebep olmuştu. Vezir Çandarlı Ali Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu, önce Bulgarları etkisiz hale getirdi. Osmanlı ordusu ilerlerken,

Kosova'da Haçlılar ile karşılaştı. Haçlı ordusu Sultan Murat Hüdavendigar'ın okçu piyadeleri ile Sırp süvarileri arasındaki muharebede, Sırp öncü süvarilerinin önce oklanarak kendilerinin ya da atlarının vurulması ile başlamış, daha sonra Osmanlı piyadelerinin kılıçlarını çekerek bozulan Sırpları gün batımına kadar süren bir meydan muharebesinden sonra bölgede tarih sayfalarından silerek yüzyıllar sürecek olan Osmanlı hakimiyetini yerleştirmiştir. Savaşta ArnavutKatolik soylu ailesi Kastriotlar'dan Pal Kastrioti de ölmüştür. Savaş bazı kaynaklarca iddia edildiği gibi top kullanılarak kazanılmamıştır. Çünkü o tarihlerde Osmanlı Devleti'nde kurulmuş bir topçu ocağı bulunmuyordu.

Savaş sonunda bir Sırp soylusu olan Miloš Obilić, sultanın elini öpüp Müslüman olmak istediğini belirterek I. Murat'a yaklaşmış ve onu ani bir hamleyle hançerleyerek şehit etmiştir. Ölümünden sonra Hüdavendigar lakabının verildiği sultanın iç organları orada gömülmüş, geriye kalan naaşı Bursa'ya götürülerek orada defnedilmiştir. Bunun da etkisiyle I. Kosova Savaşı tarihte Sırp milliyetçiliğinin ilk yeşerdiği ve bugün Sırpların çok önem verdiği bir muharebedir.
 

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?