banner250

banner246

Erbaş: O'nun daveti en çok gençlerin kalbinde karşılık bulmuştur.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde gençlerle bir araya geldi.

Diyanet Haber 20.11.2018, 18:31
Erbaş: O'nun daveti en çok gençlerin kalbinde karşılık bulmuştur.

Bu yıl Mevlid-i Nebi Haftası'nın konusu Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından "Peygamberimiz ve Gençlik" olarak belirlendi. Gençliğe dair Peygamber Efendimizden örneklerin işlendiği programlar yurtiçi ve yurtdışında çoşkuyla kutlanıyor.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde gençlerle bir araya geldi. Kur'anı Kerim ve ilahilerin okunduğu programda sohbet eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Ebaş, Peygamber Efendimizin örnek hayatından bahsettii.

İslam'ı tebliğle görevlendirilen Peygamber Efendimizin davetine, icabetin en çok gençler tarafından olduğuna değinen Erbaş, "O'nun daveti en çok gençlerin kalbinde karşılık bulmuştur. O'na iman edenlerin çok büyük bir kısmı gençlerden oluşmuştur. Kendini Rasülüllaha feda eden ilmin ve cesaretin örneği Hz. Ali, Peygamberimize iman ettiğinde on yaşındaydı. Şu anda görüyorum içinizde on yaşında gençler var, genç diyoruz biz artık onlara." şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, gençlere "Bizim medeniyetimizin ilk emri 'Oku'dur. Bu yüzden elimizden kitap ve kalem düşmemeli, her zaman kitap ve kalem elimizde olacak. Çünkü kitap ve kalem bizim medeniyetimizdir." diye seslendi.

Okunan mevlit ve ilahilerin ardından vaaz veren Erbaş, Mevlid-i Nebi'nin, insani ve ahlaki değerlerin yeryüzünde tükendiği bir cahiliye döneminde, insanlığın tekrar hak, hukuk, merhamet ve güzel ahlak gibi değerlerle buluşmasının sembolü olduğunu söyledi.

Hz. Muhammed'e ilk iman edenlerin büyük çoğunluğunun gençlerden oluştuğunu vurgulayan Erbaş,"Kendini Hz. Muhammed'e feda eden ilmin ve cesaretin örneği Hz. Ali iman ettiğinde 10 yaşındaydı. Şu anda görüyorum içinizde o yaşlarda gençler de var. Hz. Ali'de olan ilmi feraset ve cesaret, bizim gençlerimizde de olmalıdır." diye konuştu.  

Hz. Muhammed'in gençlere verdiği öneme değinen Erbaş, genç sahabeleri bilgi ve okumaya yönelttiğini, kahramanlığın ancak iyilikle olacağını öğrettiğini anlattı. Erbaş, gençlere "Bizim medeniyetimizin ilk emri 'Oku'dur. Bu yüzden elimizden kitap ve kalem düşmemeli, her zaman kitap ve kalem elimizde olacak çünkü kitap ve kalem bizim medeniyetimizdir." ifadelerini kullandı.

ençlere okuma alışkanlığı edinmelerini tavsiye eden Erbaş, "Her gün 1-2 saat ders kitaplarımızın dışında kitaplar okuyarak kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Eğer böyle olursak biz yeniden yükselişe geçeceğiz. Kur'an-ı Kerim'i elimizden bırakmayacağız. Kur'an-ı Kerim Hz. Muhammed'in en büyük mucizesidir." dedi. 

"Çocuklarımızı Hz. Peygamber'in ahlakıyla yetiştirelim"

Erbaş, anne ve babalara da "Çocuklarımızı Hz. Peygamber'in ahlakına göre yetiştirmeliyiz. Onları Hz. Ebubekir gibi 'sıddık', Hz. Ayşe gibi 'sıddıka', Hz. Ömer gibi 'adalet' sahibi, Hz. Osman gibi 'iffet' sahibi ve Hz. Ali gibi 'cesaret, hikmet, ilim ve irfan' sahibi olarak yetiştirmeliyiz. Çocuklarımıza rol model olmalıyız. Hz. Peygamber'in örnekliğini kendi üzerimize alarak çocuklarımıza göstermeliyiz." diye seslendi. 

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, vaazın ardından yatsı namazını kıldırıp, vatandaşlarla selamlaştı.

İşte Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın Gençlerle Buluştuğu Haberin Videosu:

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
Ramazan Çıkrıkcı 3 yıl önce
Hocam gençlerle güzel muhabbetiniz allah daimini getirsin inşallah bide işkurdaki gençleri sözleşmeli kadrolu yapsanız bizlerde mutlu olsak..
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?