banner250

banner246

Erbaş: İslam dünyası değerler krizi yaşıyor

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 3. İlçe Müftüleri Kongresinde yaptığı konuşmada İslam dünyasında yaşanan değerler krizi ve dağınıklığa vurgu yaptı.

Diyanet Haber 04.03.2019, 13:36
Erbaş: İslam dünyası değerler krizi yaşıyor

Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen 3. İlçe Müftüleri Kongresi 869 müftünün katılımıyla Ankara’da devam ediyor. 

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Dünyevileşme hırsıyla merhameti unutan insanlık vicdanını kaybetme noktasına gelmiştir. Bu süreçte Yaratanı ve Onun yeryüzüne teklifini hayatın dışında tutmanın bedeli değerler sisteminin çöküşü olmuştur. Dolayısıyla güçlü olmayı hak sebebi sayan sapkın bir anlayış, emperyalist politikalarını siyasi, kültürel ve iktisadi işgale dönüştürmüştür” ifadelerini kullandı.

İslam dünyasında yaşanan işgallere, sıkıntılara değinen Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

İslam coğrafyasının her yerinden Gazze’den, Şam’dan, Yemen’den, Kabil’den, Trablus’tan, Mogadişu’dan, Myanmar’dan, Doğu Türkistan’dan acılar, hüzünler, feryatlar yükseliyor. Bir yanda ülkesinin yiğit evlatlarını idam ederek, zindanlara doldurarak iktidarını devam ettireceğini zanneden zavallı zalimler, sanki tarihin helak olmuş diktatörleriyle yarışıyor. Diğer yanda Suriye’den Yemen’e, Somali’den Kabil’e, vatanı ve geleceği için mücadele ettiğini söyleyerek kendi kardeşleriyle kavga eden talihsiz gençler var.” dedi.

Başkan Erbaş, bugün Müslümanların da bir “değerler krizi” yaşadığını dile getirerek, “Müslümanlar, kendilerini ayakta tutan ve güçlü kılan değerlerini kaybettiği için, bir vücudun azaları gibi birbirine duyarlı, bir binanın tuğlaları gibi birbirine bağlı ve bir tarağın dişleri gibi yan yana olması gereken Müslümanlar maalesef imamesi kopan tespih taneleri gibi dağılmışlardır” dedi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (2)
ayse ayse 2 yıl önce
Bunu bizde biliyoruz ama bize çözüm.lazim
Nurettin TAYFAOĞLU 2 yıl önce
Dağılmış tesbih tanelerini bir araya toplamanın zamanı gelmedi mi? Sayın Başkanım...
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?