banner250

banner246

Erbaş: İnsanlığa Faydalı Nesiller Yetiştirmek İçin Camilerimizi Daha Aktif Kullanmalıyız

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi kampüsüne yapılan Sahil Güvenlik Akademisi Camii, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katıldığı törenle ibadete açıldı

Diyanet Haber 29.06.2018, 15:41
Erbaş: İnsanlığa Faydalı Nesiller Yetiştirmek İçin Camilerimizi Daha Aktif Kullanmalıyız
© Diyanet Haber

Sahil Güvenlik Akademisi Camii Dualarla Açıldı

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi kampüsüne yer alan Sahil Güvenlik Akademisi Camii, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla ibadete açıldı.

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kim ki bu dünyada bir mescit inşa eder, Allah da cennette onun için bir köşk inşa eder." hadisini hatırlattı. Erdoğan, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

"Bizim büyük bir avantajımız var. Hamdolsun Müslümanız ve Rabbim bizlere şehadet gibi bir makamı lütfediyor. Bu hiçbir dinde yok, bizde var. Biz de malum Mehmet’imiz yürüdüğü zaman şehadete yürür. Onun için de 'küçük Muhammed' anlamına bizim askerimize 'Mehmetçik' adı verilmiştir. Dünyanın hiçbir İslam ülkesinde de askerinin adı 'Mehmetçik' olan yoktur, bu sadece bizde var. Onun için sizler, Mehmetçikler olarak zaten kınası bol yakılan kınalı kuzularsınız aynı zamanda. Onun için de peygamberlere en yakın makam olan şehadete hep hazır haldesiniz. Allah bu yolculuğunuzu, bu yolculuğumuzu mübarek kılsın."

Erbaş: “Milletine ve İnsanlığa Faydalı Nesiller Yetiştirmek İçin Camilerimizi Daha Canlı Ve Daha Verimli Kullanmalıyız”

Cami açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise; "Cami inşa etmek elbette önemlidir, ancak asıl önemli olan camiyi varlığımızla mamur eylemektir. Camide zihinlerimizi, gönüllerimizi imar etmektir. Kadını erkeği, çocuğu genci, yaşlısıyla bizlere düşen camilerimizi ibadetlerimizle şenlendirmektir. Daha da önemlisi kendini bilen, Rabbini bilen, çevresini bilen, sorumluluklarının farkında olan, milletine ve insanlığa faydalı nesiller yetiştirme noktasında camilerimizi daha canlı ve verimli kullanabilmektir" dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Erbaş’ın yaptığı dua ile Sahil Güvenlik Akademisi Camii ibadete açıldı. Erbaş açılış öncesinde yaptığı duada birlik ve beraberlik vurgusu yaptı:

“Ya Rabbi bu camiinin açılışını birliğimizin ve beraberliğimizin devam etmesine vesile eyle. Ya rabbi bu camiinin projesinden tamamlanmasına kadar emeği geçen bütün kullarından razı ol, geçmişlerinin ruhlarını şad eyle. Burada nice öğrencilerimiz, komutanlarımız namaz kılacaklar, ibadete edecekler onlardan razı ol, ibadetlerini kabul eyle Allah’ım. Birliğimizi beraberliğimizi vatanımızı, milletimizi bölmeye çalışan hainlere fırsat verme Allah’ım. Vatanımızın sınırları içerisinde ve dışarısında bayrak, ezan, din iman için çarpışıp şehit olan tüm şühedamıza rahmet eyle Allah’ım.”

Açılışı yapılan camide Cuma namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Cuma hutbesinde ise cami ve mescit yaptırmanın önemine değindi.

Caminin İnşasında Selçuklu Mimarisinden Esinlenildi

25 Ağustos 2017'de temeli atılan cami, Selçuklu mimarisinden izler taşıyor. 2 bin 190 metrekare alana inşa edilen camide aynı anda 4 bin 300 kişi ibadet edebilecek.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?