banner250

banner246

Erbaş, Din Görevlilerine Eğitim Çağrısı Yaptı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Edirne'de görev yapan Diyanet personeliyle bir araya geldi.

Diyanet Haber 22.09.2018, 19:52
Erbaş, Din Görevlilerine Eğitim Çağrısı Yaptı
© Diyanet Haber

İl buluşmaları programı kapsamında Edirne'ye gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Edirne Ticaret Odası Konferans Salonu’nda personelle bir araya gelerek bazı hatırlatmalarda bulundu.

Din görevlilerinin icra ettiği görevleri noktasında, insanlara ve gençliğe ulaşma yönünden büyük imkan ve fırsat içinde olduğuna vurgu yapan Başkan Erbaş, “İnsanlarımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı Rabbimizin yoluna davet etme, iyilikleri emretme, kötülüklerden men etme noktasında büyük bir imkan ve fırsatın içerisindeyiz. dedi.

Cehalet Vurgusu

Erbaş cehalete dikkat çekerek, cehaletin o dönemde sadece Mekke'de değil, Roma İmparatorluğu'nda ve dünyanın her yerinde yaşandığını ifade etti. 

Din Eğitimi

Başkan Erbaş, din eğitimi olmadan din hizmetinin olamayacağına vurgu yaparak, din görevlisinin Peygamberimizin emanetini omuzladığını, şahit, uyarıcı, vaiz ve mürşid, hakkı ve sabrı tavsiye ederek Peygamberimizin yapmış olduğu vazifeleri omuzlarına alan kişi olduğunu ifade etti. 

Din görevlisinin, Peygamberimizin insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için nasıl mücadele verdiyse aynı mücadeleyi sergilemesi gerektiğine işaret eden Erbaş, işimiz vaktimizden çok. Sadece camiden, Kur’an kursundan değil, mahallemizden, köyümüzden, kasabamızdan, beldemizden sorumluyuz. dedi.

“Her cami aynı zamanda bir mekteptir”

Her caminin aynı zamanda birer mektep olması gerektiğine işaret eden Başkan Erbaş, “Camiye gelenler, gelmeyenler, mahallenin insanları sizin talebeniz. Böyle düşündüğünüz zaman sizin muallimlik vazifeniz, camide namaz kıldırma vazifenizin önüne geçiyor. Din eğitimi olmadan din hizmeti olmaz. Bu açıdan ‘İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursları’mızı çok iyi bir şekilde değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

Camilerde ve Kur’an kurslarındaki imkanlara dikkat çeken Başkan Erbaş, bu imkanların devam etmesi için çalışarak şükretmek gerektiği vurguladı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (2)
İlyas 3 yıl önce
Sayın başkan o konuşmasında faiz konusuna değindi, lakin editör onu koymak istemedi herhalde
Ilhan 3 yıl önce
Sayin baskanim biz bulundugumuz yerde okul cagindaki genclerle karsi cok guzel hizmetler yapiyoruz ama bizim bu hizmetimiz bir defa olsun basimizdaki amirimiz tarafindan takdirle karsilanmadi hep gormemezlikten gelindi.bir insani yikan en kotu sey dir yapilani gormemek gormemezlikten gelmek
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?