banner203

banner250

Dr. Selim Argun: İslam aleminin örnek teşkil edebilecek din adamlarına ihtiyacı var

Argun, Şanlıurfa İl Müftülüğü tarafından GAP Tarımsal Eğitim Merkezinde Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla düzenlenen "Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler" konferansında yaptığı konuşmada, İslam aleminin örnek teşkil edebilecek din adamlarına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Diyanet Haber 03.10.2018, 21:21
Dr. Selim Argun: İslam aleminin örnek teşkil edebilecek din adamlarına ihtiyacı var

Bu ihtiyaç dolayısıyla Camiler ve Din Görevlileri Haftasının bu yılki temasının "Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler" olarak belirlendiğini belirten Argun, "Bugünkü Müslümanların problemi birlik problemi değil, ahlak problemidir. Dolayısıyla şayet eskilerin tabiriyle mezar taşı gibi istikamet sahibi olur, örneklik teşkil edecek bir hayat çizgisini ortaya koyarlarsa toplum ıslah olur." diye konuştu.

Argun, kendini dine adanmış kişilerden ibret alınması gerektiğini vurguladı. 

İslam medeniyetinin kentin merkezine camiyi yerleştiren bir medeniyet olduğunun altını çizen Argun, şöyle konuştu:

"İddia sahibi medeniyetler, mabetleri üzerinden kültürlerini, sanatlarını konuştururmuş. Bugün cami ve minarelerimizin mimarisine baktığımız zaman dünyadaki kilise, havra ve sinagoglarla boy ölçüşebilecek estetiğe sahip olduğunu görüyoruz. Özellikle sultan camilerinde, külliyelerinde bunu görüyoruz. Müftülerimiz, din görevlilerimiz, hepiniz birer cami inşaatıyla iştigal ediyorsunuz.  Estetik boyutuna ehemmiyet verdiğimiz kadar güvenlik boyutuna da ehemmiyet vermemiz gerekiyor. Şükürler olsun ki İslam alemini dolaştığımız zaman Türkiye'deki camilerin ve görevlilerin temizlik, nezafet, nezaket ve nezahet açısından daha iyi bir yerde olduğunu görebiliyoruz."

Konuşmanın ardından hizmetleriyle başarı sağlayan müftülük çalışanı, din görevlisi ve Kur'an kursu hocalarına plaket verildi.

Programın ardından Harran ilçesine geçen Argun, Kur'an Kursu açılışına katıldı, ilçedeki tarihi alanları gezdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?