banner297

banner319

Diyanet, işitme engelli vatandaşlar için özel "Elif Bâ" hazırladı

banner265

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, işitme engellilere özel elifba kitabı ile engelliler Kur'an-ı Kerim'i daha kolay öğrenebilecek.

Diğer Haberler 18.12.2018, 14:17
Diyanet, işitme engelli vatandaşlar için özel "Elif Bâ" hazırladı

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü Basılı Yayınlar Daire Başkanlığınca hazırlanan iki ciltlik "İşitme Engellilere Özel Elifba" isimli eser, Kur'an-ı Kerim öğreticilerine ve talep eden işitme engellilere dağıtılacak.

Engelli öğrencilere yönelik düzenlenen çalıştaylarda alınan kararlar çerçevesinde, işitme engelli öğrencilere bir yıl boyunca Kur'an-ı Kerim dersi verildi. Elifba kitabı da anlaşılırlık, derse katılım ve eğitsel değer açısından uygun yöntemle hazırlandı.

Türk İşaret Dili Alfabesi'ne sadık kalınarak harflerin kalınlık, incelik ve pelteklik özelliklerinin renklerle belirtildiği kitapta, siyah renk ince, kırmızı renk kalın, mavi renk peltek, yeşil renk ise ince boğaz harfleri temsil ediyor.

Ayrıca öğrenmeyi kolaylaştırma amacıyla harfler sıralama ve şekil benzerliği dikkate alınıp 7 gruba ayrıldı. Her grubun sonuna 3 alıştırma sayfası ile okuma sayfası ilave edildi.

"Elifba kitabı olmaması önemli bir eksiklik"

Basılı Yayınlar Daire Başkanı Faruk Görgülü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başkanlıkça işitme ve görme engellilere yönelik çeşitli faaliyetler yapıldığını belirterek, görme engelliler için Braille alfabesiyle Kur'an-ı Kerim ve meali, temel dini bilgiler, hadis, dua ile çocuk kitaplarının basıldığını bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığınca Türk İşaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğü'nün de yayımlandığını anımsatan Görgülü, işitme engellilere yönelik elifba kitabı olmamasının önemli eksiklik olduğuna dikkati çekti.

İki kitaptan oluşan elifba cüzünde, görseller vasıtayla harfler ve kelimelerin tanıtıldığını aktaran Görgülü, 2019'da ise dua ve surelerin işaret diliyle anlatıldığı kitabın yayımlanacağını duyurdu.

Görgülü, Türkiye'de yaklaşık 650 bin ila 900 bin arasında işitme engelli bulunduğuna işaret ederek, "İsteyen bütün kardeşlerimize kitapları ücretsiz sunacağız. İlk planda ülke genelinde öğreticilere göndereceğiz. Her iki kitabı bitiren işitme engelli kardeşimiz, Kur'an-ı Kerim'e böylece geçmiş olacak." dedi.

banner237
Yorumlar (16)
güler 3 yıl önce
muğlada kuran kursumuz var işitme engelli kardeşlerimizi muğlada okumaya davet ediyorum nuğla merkez ...
Özlem ALTUNER 3 yıl önce
Ben dilsiz isitme engeller dini eğitim kitap oku işaret istiyorum bana kitap gönder olur mu.......
Naciyegümüş 3 yıl önce
Elhamdülillah. Çok güzel bir haber.İnşAllah özel gereksinimli öğrenciler için de dini eğitim materyallerinin haberlerini heyecanla bekliyoruz.
Kerim Evyapan 3 yıl önce
Kitabi çok güzel. Ben kur 'an ı kitap almak istiyorum tavsiye edebilir misiniz? Bana kitap kargoya gönderebilir misiniz ? İSTANBUL
Fatmana ger 3 yıl önce
Kitabi çok güzel. Ben kur 'an ı kitap almak istiyorum tavsiye edebilir misiniz? Bana kitap kargoya gönderebilir misiniz? MUĞLA
Ramazan ÇELİK .Denizli 3 yıl önce
Takdirle karşılıyorum.Emeği geçenlerden Allah razı olsun.Denizli çınar yeni camiide işitme engelli kardeşlermizle değerler eğitimi çalışması yapmaktayız.sözkonusu alfabeye en kısa zamanda sahip olmak iseriz
ibrahim ARTAN 3 yıl önce
Hocam ellerine sağlık olsun sevindim.
Ben işitme engelliyim elif be kitap almak istiyoruz 4 kişi işitme engelliler akrabam var ve 5 kişi işitme engelliler arkadaşlar var rica ederim
ALLAH RAZI OLSUN
SAMSUN ili Çarşamba ilçesi
Hatice yazici 3 yıl önce
Ben iki engelli annesiyim Samandırada haftasonu işitme engellilere kurs acilamaz mi çocuklarım pendik kaynarca ya kur an ogrenmeye gidiyor çok zor oluyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın