banner250

banner246

Camide Çocuk Sesi, Vatanımın Neşesi

Okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı 81 il ve 957 ilçede Yaz Kur’an Kursları için hazırlıklarını tamamladı.

Diyanet Haber 22.06.2018, 12:28
Camide Çocuk Sesi, Vatanımın Neşesi
© Diyanet Haber

Belirlediği Camide Çocuk Sesi, Vatanımın Neşesi” sloganıyla dikkat çeken diyanet geleceğimizin teminatı çocuklarımızın aynı zamanda vatanın da geleceği olduğunu ön plana çıkarıyor.

Toplumumuzun büyük bir kesiminin dini bilgileri okul sonrası Yaz Kuran Kurslarında aldığı ve bu bilgilerle dini hayatını şekillendirdiği yapılan istatistiklerde açıkça ortaya çıkıyor.

2012 yılına kadar 5. sınıfı bitirmemiş öğrencilerin camiye, yaz kuran kurslarına kayıt olmasının önündeki engelin kalkmasıyla birlikte her yıl 3 milyonu aşkın çocuk artık yaz kuran kurslarında temel dini bilgiler ile birlikte Kur'an-ı Kerimi öğrenme imkânına kavuştu.

Yaz Kuran Kurslarının Örgün Eğitime Faydası

Yaz Kur’an Kurslarına katılan çocuklar kış döneminde devam ettikleri okullarında özellikle Kur’anı Kerim ve din derslerinde daha başarılı oluyor. Öğrencilerin Yaz Kuran Kur’an Kurslarında aldıkları temel dini bilgiler ve Kur’an dersleri okul döneminde ciddi manada destekleyici etki gösterirken bu derslere ayırması gereken zamandan da tasarruf ederek diğer derslere daha fazla vakit ayırabilmelerine imkân tanıyor.

Ağaç Yaş İken Eğilir

Günümüz iletişim çağının getirdiği birtakım erişim imkânları ve bu imkânların ortaya çıkardığı dijital tembellik eğitim alanında da bazı olumsuz sonuçları beraberinde getiriyor. İbadi konularda özellikle ezber gerektiren hususlar ilerleyen yaşlarda imkânsız hale gelebiliyor. Bu bakımdan çocukluk döneminde alınacak sistemli bir eğitimle bu kazanımlar elde edilebiliyor.

Yaz Kur’an Kursları Ne Zaman Başlıyor Ne Zaman Bitiyor?

Diyanet İşleri Başkanlığınca 81 il ve 957 İlçe Müftülüğüne verilen talimata göre bu sene Yaz Kur’an Kursları 25 Haziran pazartesi başlayıp 17 Ağustos Cuma günü bitecek.

Daha önce kur sisteminin uygulandığı Yaz Kur’an Kurslarında bu sene kur sistemi kaldırılarak dönem uygulamasına geçildi. İki dönem halinde uygulanacak program çerçevesinde yaz tatili için şehir değiştirmek durumunda kalan öğrenciler gittikleri yerde kayıt olabilecekler.

Ders Materyalleri Yenilendi

Daha önce Dinimi Öğreniyorum 1-2-3 kitapları kur esasına göre hazırlanmış ve uzun yıllar kullanılmıştı. Taşradan gelen talepler doğrultusunda Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü yaptığı çalışmalar neticesinde Dinimi Öğreniyorum ve Etkinlik Kitabı isimli iki yeni kitabı tüm öğrencilere ücretsiz dağıtacak.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (3)
NIRULİSLAM CAMİİ 3 yıl önce
Camide çocuk sesi, VATANımın neşesi
Rabbim çocuklarımızı bize göz aydınlığı ve Muttaki önder eyle.
Amin
mehmetzekitosun@hotmail.com 3 yıl önce
Hayırlı olsun. Çocuklar camilerimizin gülleri geleceğimizin teminatıdır
sebahi saltı 3 yıl önce
2018 Yaz Kur'an Kursları milletimize hayr'lı olsun.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?