banner250

banner246

Başkan Erbaş'tan "KUR'AN ve SÜNNET" vurgusu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 35. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'nda Kur’an ve sünnet bütünlüğünü göz ardı eden yaklaşımlara ilişkin konuştu.

Diyanet Haber 15.10.2018, 21:03
Başkan Erbaş'tan "KUR'AN ve SÜNNET" vurgusu

Başkan Erbaş, “Sünnetin dindeki yerini hafife alarak Kur’an ve sünnet bütünlüğünü göz ardı eden, gereksiz ve faydasız tartışmalarla milletimizin zihnini meşgul eden, hikmet ve maslahatı öteleyen yaklaşımların da önemli bir sorun olduğu ortadadır” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilahiyat ve İslami ilimler fakültelerinin önemli imkanlara sahip olduğuna dikkat çeken Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Kur’an ve sünnete dayalı dini bilginin toplumun her kesimine ulaştırılması ve din istismarının önüne geçilmesi alanında, Diyanet İşleri Başkanlığı ve dini yükseköğretim kurumlarımızın işbirliğini oldukça önemsiyoruz.  İlahiyat ve İslami ilimler fakültelerindeki hocalarımızın, irşat çalışmalarına daha çok katkı sunmalarını arzu ediyoruz. Bu manada camilerimizin bütün mihrapları, minberleri ve kürsüleri bütün akademisyenlerimize hatta öğrencilerimize açıktır.”

Başkan Erbaş, doğru dini bilginin üretilmesi, en güzel yöntemle sunulması ve nebevi bir örneklikle hayata rehberlik edilmesi konusunda, yükseköğretim kurumlarına, Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve Milli Eğitim Bakanlığı’na büyük görevler düştüğünü söyledi.

İlahiyat, İslami ilimler fakülteleri, İmam Hatip Liseleri ve Diyanet İşleri Başkanlığının işbirliği içinde olması gerektiğine vurgu yapan Başkan Erbaş, “Bilgi üretim metodumuzu ve müfredatımızı, insan yetiştirme mekanizmalarımızı, din hizmeti çalışmalarımızı ve irşat stratejilerimizi her daim gözden geçirmek ve geliştirmek durumundayız” diye konuştu. 

banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?