Başkan Erbaş'ın, Cami Cemaatinden Özel İsteği

Yaz Kur’an Kursları Açılış Programında bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş cami cemaatinden özel bir istekte bulundu.

Diyanet Haber
Başkan Erbaş'ın, Cami Cemaatinden Özel İsteği
banner80

Başkan Erbaş, Yaz Kur'an Kursları açılış programında yaptığı konuşmasında önemli bilgiler paylaştı.

Erbaş’ın konuşmasının son ksımlarında en dikkat çeken cümleler ise cami cematine yaptığı özel çağrıydı.

"Çocuğu camiden uzaklaştırmak büyük vebal"

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, yanlış bir davranış veya tahammülsüzlük nedeniyle bir çocuğun camiden ve İslam'dan uzaklaştırılmasının büyük vebal olduğunu vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Değerli cami cemaatimiz, sizlerden özel istirhamım, çocuklarımızın camiye gelmelerine ve camiyi sevmelerine katkıda bulunun. Onları takdir edin. Sizlerin şahsında, namaz kılan bir müminde olması gereken sabır, nezaket ve zerafeti bu sayede görsünler. Onlara nasihat ve emir vermekten çok, örnek olarak yaklaşımda bulunalım. Bu noktadan hareketle ifade etmeliyim ki, çocuklardan bir yetişkin tavrı beklemeyin. Bırakın camide neşeli olsunlar. Biliyorum camide koşacaklar, gürültü olacak, sabırlı olunuz. Onlara Peygamber Efendimiz gibi davranalım. Onları aramıza alarak beraber namaz kılalım, onlarla arkadaş olalım. Elbette hocalarımız onlara cami adabından bahsedecektir. Ancak yanlış bir davranışımız ya da tahammülsüzlüğümüz nedeniyle bir çocuk camiden ve İslam’dan uzaklaşırsa, bunun büyük bir vebal olduğunu unutmayalım.”

Çocukların nerede olurlarsa olsunlar Yaz Kur’an kurslarına katılmalarını tavsiye ederek, “İster köyde, ister tatilde, ister yaylada nerede olursanız olun, minaresini gördüğünüz, ezan sesini duyduğunuz her camide ülkemizin her mahallesindeki Kur'an kursunda sizi bekleyen bir yaz kursu var. Güzel şeyler öğreneceksiniz ve hoşça vakit geçireceksiniz. Sizi çok seven hocalarınızla tanışacaksınız. Yeni arkadaşlar edineceksiniz. Hiç tereddüt etmeden yaz kurslarına katılın. Çok sevecek ve sevineceksiniz”

Diyanet Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emsa Esma
Emsa Esma - 1 yıl Önce

Cuma namazlarinda hanimlarada yer açılsın

SIRADAKİ HABER