banner250

banner246

Başkan Erbaş Doğu ve Güneydoğu'dan Gelen Gençlere Seslendi

Sizler; milletimiz için, bazen Âsım’ın nesli, bazen Büyük Doğu nesli ama her daim bir ahlâk ve maneviyat neslisiniz.

Diyanet Haber 29.07.2018, 12:37
Başkan Erbaş Doğu ve Güneydoğu'dan Gelen Gençlere Seslendi

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nden gelen çocuklara yönelik değerler eğitimi programını uygulamak ve ülkemizin tarihî ve kültürel zenginliklerini tanıtmak amacıyla “Yazımda Kardeşlik Var” temalı yaz okulları düzenledi.

1-29 Temmuz tarihleri arasında uygulanan program için Batman, Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Hakkâri ve Mardin olmak üzere 6 ildeki 21 ilçeden (Batman, Siirt ve Şırnak Merkez; Bismil, Hani, Şemdinli, Yüksekova, Artuklu, Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Nusaybin, Cizre, İdil, Silopi, Uludere, Beşiri ve Kozluk) İlçe Müftülükleri aracılığıyla belirlenen öğrenci grupları İstanbul ve Ankara'da misafir edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  bizzat takip ettiği program 1 ay sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan yurtdışı programları nedeniyle programa katılamadı. Erdoğan, programa vekil olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı görevlendirdi. Programa, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri ile İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz katıldı.

Şırnak Cizre'den katılan öğrenci Muhammed Kızılkaya'nın Kur'an'ı Kerim tilavetiyle başlayan programda açılış konuşmasını yapan İstanbul Müfütüsü Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz, bu yıl 600 öğrenciyi misafir ettiklerini ve öğrencilerin bu program kapsamında İstanbul'un tarihi, coğrafi güzelliklerinden haberdar oldularını, spor yaptıklarını, milli ve manevi değerlerimize yönelik eğitimler aldıklarını ifade ederek, Çanakkale'de dedelerinin birlikte Şırnaklıyla, Siirtliyle, Diyarbakırlıyla, Balıkesirlinin, Bursalının, Bosnalının beraber şehit olduklarına şahitlik ettiler. dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın da konuşmacı olarak katıldığı programda birlik beraberlik vurgusu yapıldı. İçişleri Başkanı Süleyman Soylu, "Üzerimize ne kadar kötülükle gelinirse gelinsin biz hep iyilikle cevap vermek durumundayız." dedi. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını ileterek, yorulmak yok diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın nasıl bir tempoyla çalıştığını anlattı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ise gençlere seslenerek;

Sevgili gençler, sizler; inancı, vatanı, mukaddesatı, değerleri uğruna, Çanakkale’den Kahramanmaraş’a, Sakarya’dan Sarıkamış’a tarihin en büyük destanlarından birini yazan milletimizin, yüreğindeki inancın, mücadele ruhunun, azminin, duasının, umudunun, gelecek heyecanının temsilcisi gençlersiniz.  

Sizler; hayatın ve varoluşun gayesini idrak eden, kendine, topluma, çevreye ve Rabbine karşı sorumluluklarının farkında olan, bütün insanlığın huzur ve güvenini isteyen gençlersiniz.  

Sizler; can taşıyan bütün varlıklara karşı merhamet hissiyle, eşyaya karşı estetik kaygısıyla, çevreye karşı koruma duygusuyla yaklaşabilen gençlersiniz.

Sizler; büyük idealleri olan ama bu ideallerin peşinde koşarken başkalarının haklarını, zarafeti ve saygıyı asla ihmal etmeyen büyük bir ideal ve ahlaka sahip gençlersiniz.

Sizler; sevgi ve kardeşliği temel değer bilen, güven veren, güvenilen, şiddetin ve anarşinin uzağında, zulmün karşısında mazlumun yanında, “Gencin süsü güzel ahlaktır” prensibini ilke edinen güzide gençlersiniz.  

Sizler; milletimiz için, bazen Âsım’ın nesli, bazen Büyük Doğu nesli ama her daim bir ahlâk ve maneviyat neslisiniz.

Sevgili Gençler;

İnanç, kültür, coğrafya, tarih, milleti millet yapan, ayakta tutan, geleceğe taşıyan asli değerlerdir. Tarihten de açıkça görüyoruz ki; inancını kaybedenler varlığını da kaybediyor. Kültürünü kaybedenler kimliğini de kaybediyor; tarihini kaybedenler hafızasını da coğrafyasını da kaybediyor. Bizler; hep beraber yedi kıtaya ilim, hikmet, sevgi muhabbet, taşıyan bir tarihin ve medeniyetin mensuplarıyız.

Bunun için geleceği inşa edecek nesil olarak sizlerin, zihniniz bilgiyle, yüreğiniz inançla dolu olacak. En büyük hedefiniz, öğrendiğiniz her bilgiyi, mesleğiniz her ne olursa olsun insanlara faydalı olmak için kullanacaksınız.

İnancı sağlam, vatanına, milletine, ezanına, bayrağına bağlı, cesur, özgüveni yüksek ve güzel ahlak sahibi bir nesil olarak; yaşadığınız bölgelerde iyiliği, güzelliği, sevgiyi, barışı, huzuru ve kardeşliği yaymak adına çalışacağınıza biz can-ı gönülden inanıyoruz. Zira bizler öyle güzel bir inanca sahibiz ki yüce dinimiz İslam; dili, ırkı, rengi ne olursa olsun bizi kardeş yapıyor ve bize birbirimizi sevmeyi emrediyor.

Her birinizin gözlerine baktığımda dini, vatanı, milleti, devleti için çalışacak Allah’ın razı olacağı güzel işler yapacak azim ve heyecanı görüyorum.

Cennet vatanımızın farklı köşelerini yakından görmek, ilim irfanla zihin ve gönül dünyamızı aydınlatmak adına katıldığınız bu kamp, birçok tecrübeyi ve heyecanı da size yaşatmış oldu. Farklı şehirler gezdiniz, oralardaki kardeşlerinizle tanıştınız, kaynaştınız, yeni arkadaşlar edindiniz ve daha birçok güzellikler yaşadınız.

Yaşadığınız güzellikleri, edindiğiniz dostlukları devam ettiriniz. Ülkemiz, milletimiz ve geleceğimiz ile ilgili güzel ve umut dolu hayalleriniz olsun. Hep beraber geleceğin daha iyi olması için daha çok çalışalım.

Evlerinize dönüyorsunuz; ailelerinize, arkadaşlarınıza bizden selam götürün. Allah yardımcınız olsun. Allah sizlere salih amellerle dolu hayırlı bir ömür yaşamayı nasip etsin.

Hepinizi tekrar sevgiyle muhabbetle selamlıyor, Allah’a emanet ediyorum. dedi.

Program sonunda mektup ve ilahilerin okunması duygu dolu anlar yaşanmasına neden oldu.


"Yazımda Kardeşlik Var" Projesi Kapanış Programı

VİDEO

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?