banner250

banner246

67 yaşında 5 buçuk ayda hafız oldu

Kayseri'de yaşayan Emin Candan, gençliğinden beri sahip olduğu hafız olma hayalini, emekliliği sonrası 67 yaşında gerçekleştirdi.

Diyanet Haber 03.12.2018, 01:25
67 yaşında 5 buçuk ayda hafız oldu
© AA

Hafızlık hayalini 67 yaşında gerçekleştirdi

Gençlik yıllarında Kur'an-ı Kerim'i ezberleyip hafız olma hayali kuran 68 yaşındaki Candan, çeşitli sebeplerden dolayı bu hayalini gerçekleştirememiş olmanın yıllarca burukluğunu yaşadı.

Uzun yıllar inşaatlarda işçi olarak çalışan Candan, emekliliği sonrası hafızlık hayalini gerçekleştirmek için arayış içerisine girdi. Hayalinin peşinden koşmaktan vazgeçmeyen Candan, Taşçıoğlu Kur'an Kursunda hafızlık eğiticisi Rasim Altıparmak ile tanışarak bu yolda ilk adımını attı.

Kur'an-ı Kerim'i ezberlemeye 2016'nın eylül ayında başlayan Candan, günün çoğunda ezber yaparak 5,5 ay gibi kısa bir sürede, 67 yaşında hafız olup hayalini gerçekleştirdi.

Candan, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, hafızlığın kendisi için vazgeçilmez bir tutku olduğunu söyledi.

Gençlik yıllarından beri hep hayalini gerçekleştirmek istediğini belirten Candan, "Ben zamanında istememe rağmen hafızlık yapamamıştım. Bu benim içimde bir hasret bir özlemdi. Sürekli içimde kanayan bir yaraydı. Ben bunu nasıl ve niye ıskaladım diye hep düşünüyordum. 2013'de emekli oldum. Yapacak bir şeyim yoktu. Baktım, bu böyle olmayacak. Ben kendi kendime bu hafızlığı yapayım dedim." ifadesini kullandı. 

"Günde 16 saat çalışıyordum"

Kur'an-ı Kerim'i ezberlerken fazla zorlanmadığının altını çizen Candan, şunları anlattı:

"Hafızlığa başlamadan önce birinin 7,5 ayda hafız olduğunu duyunca bunu geçmem ve bu rekoru kırmam lazım dedim. Taşçıoğlu Kur'an Kursuna geldim. Burada Rasim Altıparmak hocamla tanıştım. Pazartesi gel dedi. O günden itibaren çalışmaya başladım ve 5,5 ayda bitirdim. Günlük geliyordum. Hafta sonu da gelip çalışıyordum. Günde 3 sayfayı çok rahat ezberliyordum. Günlük gazetemi filan da okuyordum. Tabii sonradan ezber sayısını yükseltince gazeteyi filan bırakmak zorunda kaldım. Günlük 16 saatimi Kur'an'a adadım, günde 16 saat çalışıyordum. Bu, CenabıAllah'ın bir lütfü, ihsanı ve ikramıydı. Cenab-ı Allah yardım ederse hiçbir şey zor değil. Böylece bitirmiş olduk."   

Candan, bazılarının 67 yaşında hafız olmasına şaşırdığını aktararak şu ifadeleri kullandı:

"Şaşıranlar oldu. Hatta bir imam arkadaşım vardı. Ona, 'Ben hafızlığa başladım 3 sayfayla gidiyorum.' dedim. O da, 'Ya nasıl olur, bu yaşta günde 3 sayfa nasıl ezberliyorsun?' diye şaşırdı. Bazı arkadaşlar 'Ya biz bırak yeni bir şey öğrenmeyi bildiklerimizi unutuyoruz, sen nasıl hafız oldun?' diye tebrik edip takdir ediyorlar. Sevinerek beni tebrik eden arkadaşlarım var ama bunu hiç önemsemeyen arkadaşlarla da karşılaştım." 

Kur'an-ı Kerim öğreticisi Rasim Altıparmak da Candan'ın 5,5 ay gibi kısa bir sürede 67 yaşında hafız olarak kendilerini gururlandırdığını dile getirdi.

"Yaşını bahane etmedik"

Candan'ın hafız olmayı çok istediğini ve bunu da başardığını aktaran Altıparmak, şunları kaydetti:

"Emin Candan bir gün yanıma gelerek hafız olmak istediğini söyledi. Baktım yaşı epey ileri. Böylece hafızlığa başlattık. 26 Eylül 2016'da hafızlığa başladı ve 10 Mart 2017'de hafız oldu. Yaşını bahane etmedik. O çalıştı biz de gayret ettik. Bu ilerlemiş yaşına rağmen 5,5 ay gibi kısa bir sürede hafızlığı bitirdi. Hafızlık sınavına girerek onu da başardı. Bizi de utandırmadı. Kısa sürede hafızlığını bitirdi. Rekor seviyede hafızlığı bitirmiş oldu."

banner242
Yorumlar (32)
Münteha nur 4 ay önce
Bende hafız olmayı çok istiyorum ama ailem bana sürekli yapamazsın diyor.
Mrrrrr 10 ay önce
Amcamizi tebrik ediyor gençlerimize örnek olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Her yöneliş bir vazgeçmiştir. Amcamizda bize yonelisi, adanmisligini, samimiyeti bir kez daha gösterdi. Rabbim kendisini cennette riziklandirsin
Ennur Gökçebelen 1 yıl önce
maşAllah subhanAllah...ben 39 yasinda iki cocuk annesiyim hafizliği yapmalıyım derken hasta oldum ileri seviyede toplar damar tıkanıklıgı sol tarafım komple ,akciğerlerime pihtilar atmis vs ameliyat olamadim beyne pihti atma riski var demis hocalar kendimi bilden yurumeden keme bir sekilde// ayi atlatmişim .Zihnimde namazz sureleri dahi yok Rabbim en güzeli icin yer acmiş dedim ve 28/04/2020 bismillahirrahmenirrahim dedim ve su an El_Karia calışırken acaba nasil niyet etmeliyim die nete girdim Amcamiz cikti ..Rabbimteala muaffak etsin Kur_an tacini daim etsin biz acizlerede nasip etsin dua ve selamlarla....
Atilla 1 yıl önce
Ne mutlu amcamıza.bundan daha güzel bir zenginlik varmı.Allah ondan razı olsun
Sümeyye Hanım 3 yıl önce
Allah razı olsun.Allah bizlerede nasip etsin.
Fatih 3 yıl önce
İlmin yaşı yoktur. azim ve Allah'ın tevfiki bir araya gelirse aşılmaz dağlar aşılır. MaşAllah amcamıza. Hafızlığa niyet edip başlayamanlara ilham olsun inşaAllah.
Ali 3 yıl önce
Allah razı olsun inşAllah olmak isteyen kişilere ilham kaynağı olur inşAllah
Soymaz 3 yıl önce
Rabbim mucibince amel etmeyi nasip eylesin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?