banner250

banner246

Giresunlu Hacı Adayları Birbiriyle Tanıştı

Giresun Müftü Yardımcısı Yusuf Genç, hacı adaylarına seslenerek Müslümanların birbirlerine karşı kırıcı olmaması gerektiğini belirtti

Giresun Müftülüğü 20.07.2018, 14:46
Giresunlu Hacı Adayları Birbiriyle Tanıştı

Giresun Müftülüğü tarafından kutsal topraklara hac vazifesini yerine getirmek için gidecek olan hacı adaylarına yönelik Tanışma ve Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Kafile Başkanı ve kafile görevlilerinin hacılarla tanışması sonrası, yolculuğa çıkmadan önceki hazırlıklar, yolculuk esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar, hac ve umre ibadetinin faziletleri hakkında bilgi verildi.

Müftülük Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Giresun Müftü Yardımcısı Yusuf Genç, hac ibadetinin önemine değindi. Genç, “Hacı adayları, Mekke’ye Cenab-ı Hakk’ın, Medine’ye ise Resulullah (s.a.s)’in misafiri olarak gidiyorlar. Bundan dolayı renk ülke ayrımı yapmadan, birbirinize ve tüm insanlara karşı kardeşlik bilinciyle davranmanız gerekiyor. 

Umre zordur hac ise daha da zordur. Peygamber Efendimiz (s.a.s) hiçbir ibadet için yardım istememiş, ama hac ve umre için ‘Yarabbi bana kolaylaştır’ diyerek niyazda bulunmuştur. 

Mekke ve Medine’de karşılaşacağınız zorluklara karşı sabır elbisesini giymeniz lazım. Birbirinize sabrı tavsiye etmeniz ve niyetinizin de Allah rızası olması gerekiyor.” dedi.

Devlete ve Millete Dua Çağrısı

Giresun Müftülüğü Hac ve Umre Hizmetleri Şube Müdürü Ahmet Aşar ise, hacı adaylarından Mekke ve Medine’de devletin ve milletin bekası için dua etmelerini istedi. Aşar, “Rabbim sizlere dua makamını nasip etti. Türkiye’deki ve dünyadaki Müslümanlar için dua edin. Rabbim mebrur bir hac ile, hacı olarak dönebilmeyi ve son nefese kadar da hacı kalabilmeyi hepinize ve hepimize nasip eylesin.” ifadelerini kullandı.

Kafile Başkanı Dereli İlçe Müftüsü Engin Çiçek, 4 grup hocası ve kadın irşat görevlilerinin hacı adaylarıyla tanışması ve hacı adaylarının sorularının cevaplanmasının nihayetinde toplantı sona erdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla 229 diğer acentelerle ise 142 hacı adayı kutsal topraklara uğurlanacak.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)