banner103

Camiler Ramazan ayına hazırlanıyor

Halk arasında "üç aylar" olarak bilinen Receb, Şaban ve Ramazan aylarının girmesiyle birlikte Türkiye genelinde camilerde temizlik, bakım ve yenileme çalışmaları başladı.

Giresun Müftülüğü 26.02.2020, 14:24
Camiler Ramazan ayına hazırlanıyor
© Diyanet Haber
banner197

İslam âlemi manevî iklimin habercisi üç aylara girmenin huzurunu yaşıyor.

Halk arasında "üç aylar" olarak bilinen Receb, Şaban ve Ramazan aylarının girmesiyle birlikte Türkiye genelinde camilerde temizlik, bakım ve yenileme çalışmaları başladı. 

Manevî iklim ve coşkusunun yoğun bir şekilde yaşanacağı üç aylarda, vatandaşların ibadetlerini huzur içerisinde yerine getirebilmesi amacıyla Giresun Espiye Müftülüğü de camilerde temizlik, bakım ve yenileme çalışmaları başlattı.

Espiye Müftülüğü koordinesinde kurum ve kuruluşların da desteği ile sürdürülen çalışmalar kapsamında tarihi Ulu Cami'nin halıları yenilendi. Caminin tarihi dokusuna uygun özel tasarımla dokunan halı, yapılan zemin ısıtma sistemiyle camiye serildi.

Yapılan çalışmalar hakkında Diyanet Haber'e açıklamalarda bulunan İlçe Müftüsü Yavuz Koçak, vatandaşların camilerde huzurla ibadet ederek üç ayların manevi ikliminden azami derecede istifade etmesini sağlamak amacıyla hayırseverlerin desteği ile camilerde yenileme çalışmaları yapıldığını belirtti.

Ulu Cami'de ibadete açıldığı günden beri kullanılan halıların yeni halılar ile değiştirildiğini kaydeden Müftü Koçak, "Hayırseverlerin yaptırdığı halılar 20 yılı aşkın süredir kullanılıyordu. Eskiyen bu halılar Müftülüğümüzce ihtiyacı olan 10 camiye gönderildi. Merkez Camii, Yeni Camii, Ulu Camii ve 15’e yakın caminin halıları hayırseverler tarafından yenilendi.” ifadelerini kullandı.

Espiyeli umreciler memleketine döndü 

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı 2020 Yılı Umre Organizasyonu ile Espiye'den kutsal topraklara giden 37 kişilik umre kafilesi, umre vazifesini tamamlayarak memleketine döndü.
15 günlük programla yola çıkan kafile, kutsal toprakları ziyaret ettikten sonra memleketlerine kavuşmanın heyecanını yaşadı. 


Umreciler havaalanında yakınları tarafından karşılandı.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)