banner250

banner246

Görme engelli Sema 11 ayda hafız oldu

Zonguldak'ta yaşayan ve görme engelli olan 14 yaşındaki Sema Kırkıl, 11 ayda hafızlık eğitimini tamamlayarak Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan Hafızlık Tespit Sınavı’nda başarılı oldu ve hafızlık belgesi almaya hak kazandı.

Genel 12.02.2020, 10:12
Görme engelli Sema 11 ayda hafız oldu
© AA

Zonguldak'ta yaşayan ve 14 yaşında olan görme engelli Sema Kırkıl, hafızlık eğitimini 11 ay gibi kısa bir sürede tamamlayarak Hafızlık Tespit Sınavı’nda başarılı olmanın gururunu yaşıyor.

Görme engelli Sema "kalp gözü" ile hafız oldu

Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan Hafızlık Tespit Sınavı’nda başarılı olan ve hafızlık belgesi almaya hak kazanan Kırkıl, hiçbir engelin başarının önüne geçmeyeceğini gösterdi.

Hafızlık eğitimini 11 ay gibi çok kısa bir sürede başarıyla tamamlayan 14 yaşındaki görme engelli Sema Kırkıl, azmiyle çevresindekilerin takdirini topluyor.

Kozlu ilçesine bağlı Kızılcakese köyünde yaşayan Şaban ve Münevver Kırkıl çiftinin 3 çocuğundan biri olan ve bir gözünde yüzde 100, diğerinde yüzde 60 görme kaybı bulunan Kırkıl, hafızlık yapmaya karar verdi.

Kırkıl, Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliğinde yürütülen "Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi" kapsamında, Zonguldak Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde açılan Kur'an kursuna kayıt oldu.

Kur'an-ı Kerim'den ezberlediği bölümleri hocasına okuyabilmek için büyük gayret gösteren Kırkıl, eğitimini 11 ayda başarıyla tamamladı.

- Sema'nın azmi arkadaşlarına da örnek oldu

Sema’nın hafızlık hocası olan Kur'an Kursu Öğreticisi Zarife Yaslıca, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Sema'nın 11 ay gibi kısa bir zamanda hafızlık eğitimini tamamladığını söyledi.

Eğitim sürecinde Sema'nın çok güzel performans sergilediğini belirten Yaslıca, "Hızlı başladı, 'çabuk bıkarsa' diye korkuyordum. Hiç bıkkınlık göstermeden çok güzel çalıştı. Aynı tempoda başladığı gibi bitirdi. Ankara'da girdiği sınavı başarıyla tamamladı." dedi.

Yaslıca, öğrencisinin azminin sınıfındaki arkadaşlarına da örnek olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

"Sema'nın özel durumu onun başarılı olmasına asla engel olmadı. Hiçbir engel başarının önüne geçmiyor, yeter ki azim olsun. Sema'dan çok memnunuz, onunla gurur duyuyoruz. Hafızlık çok zor bir iş ama Sema bunu bize hiç yansıtmadı. İcazetini de hak etti. Onu yürekten kutluyorum. Onun gibilerin sayısının artmasının diliyorum."

- İsteyince kişinin yapamayacağı bir şey yok

Anne Münevver Kırkıl, kızının azmi ve isteği sayesinde bu süreçte hiç zorlanmadığını belirterek hocalarının da desteğiyle başarılı olduğu dile getirdi.

Hafızlık eğitimi başladığında öncelikle diğer kızını kursa yazdırdığını belirten Kırkıl, "Sema'nın sorunundan dolayı 'başaramaz' diye düşünmüştüm. Kendisi bana, 'Beni niye yazdırmadın? Ben de istiyorum.' dedi. Kendisini kursa yazdırmamızı istedi ve eğitim süreci böylece başladı. Kızım, isteyince kişinin yapamayacağı hiçbir şey olmadığını herkese ispatladı." ifadelerini kullandı.

Sema Kırkıl ise eğitimin ilk başlarında çok zorlandığını ancak zaman içerisinde daha da kolaylaştığını belirterek; "Ben başardım, gayret gösteren herkes başarabilir. Öğretmenim bana çok destek oldu, yardım etti. Başlarda çok stresliydim ama bitirdiğimde çok mutlu oldum." dedi.

Kaynak: AA
banner242
Yorumlar (2)
Sezgin Akyüz 1 yıl önce
Helal olsun sana. MaşAllah
AYDIN 1 yıl önce
MaşAllah
Allah razı olsun kendisinden,ailesinden ,hocasından.
Bu kardeşimizi, ailesini ve Hocasını umreye götürün ödül olarak hak etmişler maşAllah
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?