banner250

banner203

Dünyanın en iyi muallimi vefat etti

Kuzey Makedonya'nın kuzeybatısında yer alan Kalkandelen şehrinde yaşayan ve hayatını Kur'an-ı Kerim'e ve hafız yetiştirmeye adayan Molla Mahmud Efendi Aslani, 89 yaşında vefat etti.

Genel 22.06.2021, 09:48
Dünyanın en iyi muallimi vefat etti
© AA

Kuzey Makedonya'nın kuzeybatısındaki Kalkandelen şehrinde yaşayan ve hayatını Kur'an-ı Kerim'e ve hafız yetiştirmeye adayan Molla Mahmud Efendi Aslani, 89 yaşında vefat etti.

Kalkandelen'e bağlık Çiflik köyünde 15 Mart 1932'de doğan Molla Mahmud Efendi, 1967 yılından bu yana yarım asır boyunca şehirde bulunan Osmanlı dönemine ait Alaca Camii'nde yüzlerce hafız yetiştirdi.

Rahle-i tedrisinden yaklaşık 200 hafız ve binlerce Kur'an-ı Kerim öğrencisi geçen Molla Mahmud Efendi, Suudi Arabistan'ın Cidde şehrindeki Uluslararası Hafızlık Teşkilatı tarafından 2012 yılında "Dünyanın En İyi Muallimi" unvanına layık görüldü.

Molla Mahmud Efendi Aslani'nin Kur'an-ı Kerim öğrencilerine eğitim verdiği alandaki koşulların yetersizliğini gören Türk yetkililer, Alaca Camii yanına yeni bir bina inşa etmiş, 2011 yılındaki açılışına dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılmıştı.

Kaynak: AA
banner242
Yorumlar (8)
metin eraslan 1 ay önce
Allah rahmet eylesin
Halil İbrahim 1 ay önce
Allah ım. Büyük muallimin hizmetlerini kabul et. Makamını Âlî eyle. Bizleri onlara layık et. Amin.
Emine Özcömert 1 ay önce
Kendsiyle bizzat tanışıp duasını almak nasib olmuştu Mekanı cennet makamı ali olsun insaAllah
Makedonyalı 1 ay önce
Rabbim,hocamıza gani gani rahmet eylesin o kadar Hafiźların duasinı almak ne güzel birşey nasıl bir berekettir .Allah bizlere de nasip eylesin
Hoca 1 ay önce
Allah rahmet etsin mekanı cennet olsun inşAllahRabbim rahmetiyle muamele buyursun
Tosya'lı 1 ay önce
''İnsanların en hayırlısı,insanlara faydası dokunandır.'' Cenab-ı Hak, ameli mucibince rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.
Ömer Gümüştaş 1 ay önce
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun
İbrahim 1 ay önce
Allah rahmet eylesin
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?