banner203

banner250

Diyanet'ten Şimşek hakkında suç duyurusu

Diyanet İşleri Başkanlığı, "Cuma hutbelerinin AK Parti Genel Merkezinde hazırlandığı" iddiası nedeniyle eski CHP Milletvekili Berhan Şimşek hakkında suç duyurusunda bulundu.

Genel 28.01.2021, 17:31
Diyanet'ten Şimşek hakkında suç duyurusu

Başkanlık 1. Hukuk Müşaviri Selami Açan imzasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda, 26 Ocak'ta bir televizyon programına  yorumcu olarak katılan Şimşek'in, cuma hutbelerinin AK Parti Genel Merkezi'nde hazırlandığını iddia ederek Başkanlık hakkında küçük düşürücü ve aşağılayıcı ithamlarda bulunduğu belirtildi.

Şüphelinin 27 Ekim 2020 tarihinde başka bir televizyon programında aynı iftiraları, asılsız ve gerçeğe aykırı beyanları öne sürdüğü ifade edilen dilekçede, Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak'ın yayın moderatörüne ulaşıp hutbelerin yazılma sürecini anlattığı kaydedildi.

Suç duyuru dilekçesinde, şüphelinin iddialarını ispat edecek delilleri sunması gerektiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Başkanlığımız itina ile hazırladığı ve cuma günü gibi Müslümanları bir araya getiren günün hassasiyetini gözeterek dinimizin önemli mesajlarını içeren cuma hutbesinin okunmasını ciddi bir şekilde takip etmektedir. Başkanlık mevzuatına aykırı hiçbir uygulamaya müsaade edilmemektedir. Tarafımızdan konu bu  kadar önemle takip  edilirken 'Hutbelerin bir siyasi parti genel merkezi tarafından hazırlandığı' iftira ve  ithamlarında bulunmak şüpheli de dahil hiç kimsenin hakkı ve haddi değildir. Bu  iddialar art niyetli bir yaklaşım, açıkça bir iftiradır. Başkanlığımızı hedef alan,  hizmetlerimizi aşağılamaya ve küçük düşürmeye çalışan,  personelimizi de töhmet altında bırakan bu girişimlerin mutlaka yargı önünde hesabı verilmelidir."

Dilekçede, Şimşek hakkında, eylemlerine uyan Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca soruşturma yürütülmesi ve bunun sonucunda kamu davası açılmasına karar verilmesi talep edildi.

Kaynak: AA
banner237
Yorumlar (5)
SAFFET ÇAKIR 9 ay önce
HUTBELERİMİZ EN YARARLI BİR BİÇİMDE GÜNCEL OLARAK Din Hizmetleri Genel MüdürlüğüMÜZ TARAFINDAN UZMAN KADROLARCA HAZIRLANIYOR.
ART NİYETLİ BİRİ İFTİRA ETMİŞ HESABINI VERMELİ...
Mahmut ŞAHİN. 9 ay önce
Kurumumuzun sonuna kadar savunulması, hukuk önünde, diyanetin şahsında din düşmanlığı yapılmaktadır.. Onlarıda fazla muhatap almamak lazım, gerektiği kadar..
Mahmut ARSLANTAŞ 9 ay önce
İftiranın Hesabı sorulsun
Mesut 9 ay önce
Tebrikler
Teşekkür ederim.
İftiracilara hukuk önünde hesap sorulmalıdır.
Manen hakkımı da helal etmem,
Ta ki toplum önünde özür diledim, tövbe etsin.
Mekki 9 ay önce
Rabbim zalimlere fırsat vermesin ümmeti onların şerrinden muhafaza etsin
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?