banner250

banner246

Çocuklarımız Camilerin Gülüdür ve Çiçeğidir

Gaziantep’te Tüm Camilerde ve Kur’an Kurslarında Yaz Kur’an Kursları Başladı

Gaziantep Müftülüğü 27.06.2018, 20:26
Çocuklarımız Camilerin Gülüdür ve Çiçeğidir
© Diyanet Haber

2017-2018 eğitim-öğretim yılının sona ermesiyle Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de yaz Kur'an kursları 25 Haziran 2018 Pazartesi günü düzenlenen törenle başladı.

Şehitkâmil ilçesi Seyrantepe Mahallesi'ndeki Ukkaşe b. Mihsan Cami'nde düzenlenen program Musa İnan’ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Program daha sonra öğrencilerden Sümeyye Kervancı'nın 'Kırk Yaşındasın' şiiri ve küçük çocukların Kur’an-ı Kerim’den ezberlediği ayetleri okumasıyla devam etti.

Kurslarda yaz boyunca dini eğitimlerini alacak olan çocuklar aynı zamanda kendileri için oluşturulan spor alanlarında hoşça vakit geçirecekler.

Törende konuşan Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, yaz Kur’an kurslarının bugün itibariyle kentteki tüm cami ve Kur’an kurslarında başladığını söyledi. Çelik, ailelere çağrıda bulunarak, herkesin çocuğunu bu yaz tatilinde camilere ve Kur’an kurslarına göndermelerini istedi.

İl Müftüsü Çelik, camilerin çocuklarla güzelleştiğini belirterek, çocukların camilerin gülüdür ve çiçeği olduğunu söyledi.

Camilerin bugün itibariyle çiçek açmaya başladığını belirten Çelik, “Çocuklarımız camilerin gülüdür ve çiçeğidir. Aslında evimizin, yüreğimizin, kalbimizin gülüdür, çiçekleridir. Çocuklar için ne kadar imkân hazırlarsak az gelir diye düşünüyorum. Çünkü onlar bizim geleceğimizdir. Bizler geleceğimize yatırım yapıyoruz. Biz geleceğimizi inşa etmeye çalışıyoruz. Bir toplum hem maddesiyle ve hem de manasıyla yaşar. Madde ve mana dengi, yani bedende ruh dengesi bozulursa toplum bozulur. O toplumda huzur olmaz. Onun için maddi imkânlarımızı geliştirmek kadar manevi dünyamızı da geliştirmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızın yediğine, içtiğine, giyimine gösterdiğimiz itina kadar onların inancına, imanına, fikrine, kalbine, zikrine ve ruh dünyasına da önem veriyoruz. Bu denge korunmalıdır” dedi.

Çelik, bugün başlayan ve 17 Ağustos’a kadar sürecek yaz Kur’an kurslarında çocuklara Kur’an-ı Kerim eğitimin yanı sıra temel dini bilgilerde öğreteceklerini ve çocuklara sosyal aktivelerde hazırladıklarının bilgisini vererek şunları söyledi:

“Türkiye’mizde uzun bir yaz tatili dönemi var. Bu yaz tatili döneminde Diyanet İşleri Başkanlığı bu son zamanlarda özellikle geliştirerek yaz Kur’an kurslarını en verimli bir şekilde gerçekleştirmeye çalışıyor. Bunun için gün öncesinden hazırlık yapıyoruz. Çocuklarımıza ihtiyacı olacakları bir Müslüman’ın kendi günlük hayatında ihtiyacı olacak kısa ve pratik bilgileri yani 32 farz dediğimiz farzı öğretiyoruz. Bizim kitabımız Kur’an-ı Kerim’dir. Kur’an-ı Kerim’i okumalıyız ve okutmalıyız. Çünkü Kur’an-ı Kerim Allah'ın (Celle Celaluhu) kitabıdır. Kur’an-ı Kerim ile gönül dünyamızı sürekli canlı ve zengin tutmaya çalışmalıyız.”

Çocukların geleceğin teminatı olduğunu vurgulayan Çelik, bu yüzden çocuklara Kur’an-ı Kerim’in en iyi bir şekilde öğretilmesi için yeterli bir eğitmen kadrolarının olduğunu belirtti.

Gaziantep’te Suriyeli sığınmacıların yoğunlukta oldukları mahallelerdeki Suriyeli çocuklara da cami ve yaz Kur’an kurslarında Kur’an-ı Kerim eğitim verileceğini aktaran Çelik, “Suriyeli çocuklar için de yine bir eğitim kadromuz var. Kış boyunca da onlarla biz 62 camide Kur'an kursları verdik. Suriyeli çocuklar için de yaz Kur’an kursları aynı şekilde verilecektir. Daha çok Suriyelilerin yoğun olduğu bu alanlardaki camilerimiz tahsis edilmiştir. Suriyeli hocalarımızdan istifade ederek Suriyeli muhacir kardeşlerimize de kurslarımız verilecektir. Camilerimiz hizmetlerine sunulmuştur.” ifadelerini kullandı.
 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
Memmedov Melahat 3 yıl önce
Allah razı olsun cok ğözel söylemış
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?